Katrs dārznieks un kartupeļu audzētājs rūpējas par kvalitatīvu un bagātīgu ražu. Tāpēc ir svarīgi izvēlēties pareizo šķirni un kvalitatīvu sertificētu kartupeļu sēklu. Turklāt ir noderīgi zināt dažus faktus par sēklas kartupeļiem.
Kartupeļi ir viens no populārākajiem dārzeņiem, un tos audzē daudzās pasaules valstīs. Pēc nogatavināšanās laika kartupeļus iedala agrīnos, vidēji agros, vidēji vēlajos un vēlajos. Sēklas kartupeļu šķirnes atšķiras pēc mizas krāsas, bumbuļu formas, acīm un mīkstuma krāsas.
Puravi- tiem ir maigāka garša nekā sīpoliem, taču tajos ir daudz vairāk bioloģisko aktīvo vielu un C vitamīna koncentrācija. Tie ir izturīgi pret salu. Augam ir dažādas nogatavošanās stadijas.
Sīpolus ieteicams audzēt to saturošo olbaltumvielu, minerālsāļu un vitamīna C dēļ. Tiem piemīt baktericīdas īpašības. Sīpolus iedala asajos un saldajos.
Ķiploki- viens no veselīgākajiem un vērtīgākajiem dārzeņiem, jo tam ir daudz dziedinošas un dezinficējošas īpašības. Visvērtīgākā sastāvdaļa ir tā ēteriskās eļļas, kam piemīt antiseptiska iedarbība.
Pat tie, kuriem tomātus nepatīk audzēt, ir vērts to darīt. Tomātu smarža atbaida odus. Ja jums patīk baudīt vasaras naktis, tad tomātiem noteikti jāaug tuvu tai vietai, kur mēdzat uzturēties.
Tomāti- gaismu un sauli mīlošie dārzeņi. Pasaulē ik gadu ievāc ap 138 miljoni tonnu tomātu. Tomātu veidi. Ir tik ļoti daudz tomātu veidu! Tiem ir dažādi augšanas paradumi, auguma izmēri, dažādas augļu formas, krāsas un garšas.
Paprikas sēklas pa 1 vai 2 sēkliņām sēj 0,5-1,5 cm dziļumā, ar kūdras substrātu un biohumusu pildītos trauciņos vai kūdras tabletēm. Labāk tos nepiķēt, jo sakņu sistēma ļoti slikti atjaunojas.
Papriku ieteicams audzēt karotīna dēļ, jo paprikā tas ir gandrīz tikpat daudz kā burkānos. Pie tam, vienā paprikā ir vesela C vitamīna dienas deva.
Baklažāni- viengadīgi, ilgi veģetējoši, gaismas, siltuma un mitruma mīloši dārzeņi. Šo iemeslu dēļ tos ieteicams audzēt tikai siltumnīcās. Dārzeņu smarža stimulē gremošanu un uzlabo apetīti.
Seleriju ieteicams audzēt, jo tie satur daudz minerālvielu, sevišķi kāliju un C vitamīnu, toties tie ir pagāti ar ēteriskajām eļļām, pozitīvi ietekmē gremošanu. Lietojot pārtikā laba ne tikai aromātam, bet sniedz arī vitamīnus, tos lietojot uzturā.
Ziedkāposti/puķkāposti ir dažādās krāsās (balti, dzelteni, zaļi, violeti). Garšas ziņā violetie esot visgaršīgākie. No visiem kāpostu veidiem ziedkāposti ir visprasīgākie pēc augsnes un mitruma. Vislabāk stādīt smilšainā augsnē.