Kā sēt un audzēt tomātus?

Kad sēt? Februāra- Marta mēnesī

Kad piķēt? Kad parādās pirmās īstās lapas.

Kad ievākt ražu? Jūlijs- Augusts

 

Tomāti- gaismu un sauli mīlošie dārzeņi. Pasaulē ik gadu ievāc ap 138 miljoni tonnu tomātu.

 

Tomātu veidi. Ir tik ļoti daudz tomātu veidu! Tiem ir dažādi augšanas paradumi, auguma izmēri, dažādas augļu formas, krāsas un garšas.
Zaļie tomāti (piemēram, ‚Green Zebra‘), oranžie tomāti (‘Orange Queen‘), dzeltenie (‚Lemon boy H‘), sarkanie (piemēram, ‚Orkado K‘), aveņu (piemēram, ‚Malinowy Rodeo ‘), vai pat melnie tomāti (‚Black Cherry‘).


Tomātu augumus izšķir determinantos (piemēram, 'Polfast H') un indeterminantos (piemēram, 'Raissa H'). Šie vārdi raksturo to auguma parametrus.
Determinanti tomāti – kompakta forma, krūmveida augs, nav obligāti jāizlauž pazares.
Indeterminanti tomāti – augs gara auguma, nepieciešams balsts. Nepieciešama pazaru izlaušana. Pazaru izlaušana neveicina lieku lapu augšanu, kas samazina auga spēkus ražot augstas kvalitātes augļus.
Iedalījums pēc augļu izskata:
Ķiršu tomāti – mazi, pārsvarā apaļi, saldi, lieliski uzkodām un salātiem, kā arī cepšanai.
Standarta tomātu augļi – vidēja izmēra, ar lielisku aromātu, skābeni salda garša. Piemēroti sviestmaizēm, salātiem un mērcēm.
Bifšteka tomāti – ļoti liela izmēra augļi, gaļīgs un miltains mīkstums. Lieliski ēdienu pagatavošanā, ideāli burgeru un sviestmaižu pagatavošanā.
Plūmju tomāti – visvairāk tiek izmantoti dažādos itāļu tradicionālajos ēdienos. Parasti tie mēdz būt dažādu lielumu.
Ķekaru tomāti – jaunākais tomātu pasaulē. Tie ir ļoti saldi, nedaudz mazāki un vairāk iegareni kā ķiršu tomāti.

 

Ražas ienesību var iedalīt: agrajos 95-115 dienas, vidēji agrajos- 111-125 dienas un vēlajos- vairāk nekā 120 dienas.

 

Speciālisti iesaka

Izvēloties sēklas, ņemiet tās, kurām nosaukumā ir burts ‚H‘, tas norāda uz hibrīdiem. Hibrīdu sēklas ir nedaudz dārgākas kā parastās, taču tās ir auglīgākas, izturīgākas pret slimībām un kaitēkļiem, ar lielāku un kvalitatīvāku dzīves ilgumu.

 

Sēklas sēj speciālos diedzējamajos traukos, kūdeas tabletēs vai citos traukos. Tos pildīt var ar kūdras substrātu vai biohumus. Sēklām jābūt aptuveni 1 cm dziļumā. Tomātu labai dīgšanai nepieciešamā temperatūra ir 22-24 grādi Celsija. Tikai augstas kvalitātes stādus, kas ir 30-35 cm augsti ar 7-8 lapiņām, var pārstādīt pastāvīgā vietā, kur augsne nedrīkst būt zemākā temperatūrā kā +15 ° C. Tomātiem nepieciešama regulāra laistīšana. Neregulāri tos laistot, augļi var plaisāt. Labāk laistīt dienas pirmajā pusē vai no rīta ar remdenu ūdeni.

Atpakaļ