Rāceņi mūsu valstī zināmi jau sen, bet savu popularitāti tie guvuši salīdzinoši nesen. Šie dārzeņi ir līdzīgi burkāniem, tikai nedaudz mīkstāki. Tie ir izturīgi pret salu un nav izvēlīgi pret augšanas apstākļiem. Labi glabājas arī ziemas periodā. Audzē tāpat kā citus līdzīgus sakņu augus. Vislabāk tiem patiks auglīgas un irdenas augsnes. Šos dārzeņus vislabāk stādīt pavasarī, kad uzziedējuši pirmie pavasara ziedi. Tā kā tiem bieži uzbrūk visādi kaitēkļi, iesakām tos mēslot ar svaigiem kūtsmēsliem. Ja vasara ir īpaši karsta un augsne ir sausa, iesakām šos augus papildus laistīt. Izaugs ļoti ātri, tāpēc tos var stādīt vairākas reizes gadā. Ja vēlaties saglabāt rāceņus visu cauru ziemu, tie būs jāstāda jūnija beigās-jūlija sākumā. Tā kā tiem īpaši nepatīk sals, pēdējo ražu iesakām novākt tieši pirms pirmā sala. Rāceņu sēklas iespējams iegādāties interneta veikalā Veikalsdazram.lv!
Vidēji agrīna šķirne. Saknes apaļas, baltas ar violeti-rozā virspusi. Mīkstums sulīgs. Dēstus stāda vai sēj tieši uz lauka. Ražu vāc 60 dienas pēc stādīšanas. Pārtikā lieto svaigas, vārītas un marinētas saknes. Labi glabājas ziemā. Pret augsni mazprasīgi, tomēr, ja trūkst mitruma vai ražas novākšana nokavēta, mēdz būt cieti un negaršīgi.
Raža ienākas 65-75 dienas pēc sadīgšanas. Saknes plakani apaļas, aptuveni 250 g smagas, ar ieliektu apakšējo daļu. Miza un mīkstums dzeltens, sulīgs, salds. Rāceņus lieto svaigus, vārītus un sautētus. Agrā pavasarī pārtikā var lietot arī rāceņu lapas, kuras uzturvērtībā neatpaliek no spinātiem.
Agrīna šķirne. Izaug 40 dienās pēc sadīgšanas. Saknes garenas, baltā krāsā. Mīkstums kraukšķīgs, sulīgs, ar maigu garšu. Sēj tieši augsnē no marta beigām līdz jūnija vidum. Asni panes salnas līdz –4 °C. Pārtikā var lietot arī jaunās lapiņas. Sējumu retina, atstājot tikai spēcīgākos augus. Pret augsne nav prasīgi. Ja trūkst mitruma vai ražas noņemšana...
Vidēji agrīna šķirne. Stāda stādus vai sēj tieši augsnē. Ražu novāc pēc 90 dienām, bet šo šķirni var audzēt arī mazu rāceņu iegūšanai – tad saknes novāc pēc 7–8 nedēļām no sēklu sadīgšanas, kad tie ir tenisa bumbiņas lielumā. Saknes ir apaļas, mīkstums dzeltenīgs, sulīgs, maigs un saldens. Pārtikā lieto svaigus, vārītus, marinētus, tāpat var ēst arī jauno...
Viena no agrīnākajām rāceņu šķirnēm. Saknes un mīkstums baltā krāsā, sulīgs, ar maigu garšu. Pārtikā var lietot arī jaunās lapiņas. Sēj tieši augsnē no marta beigām līdz jūnija sākuma. Sējumu retina, atstājot tikai spēcīgākos augus. Svarīgi ražu novākt laikā, jo pārauguši rāceņi ir cieti un negaršīgi. Rāceņu garša mainās arī mitruma trūkuma dēļ.
Sēj sākot no aprīļa beigām līdz jūnijam. Veģetācijas perioda garums no uzdīgšanas līdz nobriešanai ilgst 110-130 dienas. Augšanas periodā svarīgs ir vienmērīgs mitruma nodrošinājums. Labi glabājas ziemā.
Sēj dārzā dobē vairākos termiņos sākot no aprīļa. Augsnes ziņā neizvēlīgs dārzenis. Rāceņus patērē svaigā viedā, salātos, sakņu zupās, sautējumos, kā arī sāla un skābē.
RĀCEŅI GOLDANAVidēji agrīna šķirne. Pārtikā lieto svaigas, vārītas, marinētas, sulīgās saknes. Labi uzglabājas ziemā. Pret augsni mazprasīgi. Stāda stādus vai sēj tieši augsnē.
Vidēji agrīna šķirne. Pārtikā lieto svaigas, vārītas, marinētas, sulīgās saknes. Labi uzglabājas ziemā. Pret augsni mazprasīgi. Stāda stādus vai sēj tieši augsnē.