SĒKLAS KARTUPEĻI – KAS IR SVARĪGI ZINĀT?

Katrs dārznieks un kartupeļu audzētājs rūpējas par kvalitatīvu un bagātīgu ražu.  Tāpēc ir svarīgi izvēlēties pareizo šķirni un kvalitatīvu sertificētu kartupeļu sēklu. Turklāt ir noderīgi zināt dažus faktus par sēklas kartupeļiem.

Kategorijas - sēklas kartupeļu kvalitātes grupas, ko nosaka pēc sēklu pavairošanas procedūrām un kvalitātes rādītājiem. Populārākā kategorija ir tā sauktā „pirmā sēkla“ sertificēta A kategorija. „Otrās sēklas" sertificētos sēklas kartupeļus pavairo no „pirmās sēklas", un tie ir pēdējie B kategorijas sēklas kartupeļi, uz kuriem attiecas zemākās kvalitātes prasības. A un B klases augu pase - gaiši zila etiķete. Kopā ar sertifikātu, kas apliecina sēklu izcelsmi saskaņā ar obligātajām kvalitātes prasībām, izsniedz Valsts augkopības dienests sūtījuma sertifikācijas laikā

Sertifikācijaaugu sugas un šķirnes identifikācija, audzēšanas prasību pārbaude veģetācijas laikā, sēklas kartupeļu kvalitātes pārbaude, fitosanitāro prasību izpilde, uzglabāšanas prasības un sagatavoto sēklu iepakojumu marķēšana.

Frakcija - jeb sēklas lielums. Visu šķirņu sēklas kartupeļus iesaiņo atbilstoši vienai pamata un standarta frakcijai 35-55 mm. Stādot mazākas sēklas, kartupeļu raža samazinās. Lielākā frakcija (55-60 mm) ir rupjā frakcija, un to piegādā, ja trūkst sēklas kartupeļu galvenajai frakcijai. Sēklas kartupeļus sagatavo un iesaiņo mehāniski, tāpēc līdz 3% bumbuļu var neatbilst šādām vērtībām. Standarta sēklas kartupeļu stādīšanas norma ir aptuveni 25 kg uz hektāru, bet lieliem sēklas kartupeļiem - aptuveni 45 kg uz hektāru. Mēs neiesakām griezt sēklas kartupeļus.

Kartupeļu sēklu atjaunošana - ja vēlaties iegūt kvalitatīvu un bagātīgu ražu, iesakām katru gadu atjaunot kartupeļu sēklas. Nekādā gadījumā nedrīkst stādīt atjaunotas sēklas kopā ar nepārbaudītu, potenciāli inficētu kartupeļu sēklu. Ir nepieciešams tikai viens sliktas kvalitātes kartupeļu stādījums, lai pēc gada iegūtu sliktas kvalitātes ražu, kas atkal tiktu izmantota sēklai, un vēl pēc gada vai vairāk, tā ievērojami pasliktinās pašu ražu.

Atpakaļ