Kartupeļu stādīšana un kopšana

Kartupeļi ir viens no populārākajiem dārzeņiem, un tos audzē daudzās pasaules valstīs. Pēc nogatavināšanās laika kartupeļus iedala agrīnos, vidēji agros, vidēji vēlajos un vēlajos. Sēklas kartupeļu šķirnes atšķiras pēc mizas krāsas, bumbuļu formas, acīm un mīkstuma krāsas.

Kad stādīt? Maijā vai jūnijā. Agrā un siltā pavasarī var stādīt arī aprīļa beigās.

Kad aprušināt? Kad kartupeļi izdīgst, aprušina 2-4 reizes, līdz kartupeļi sasniedz 25 cm augstumu (pirms ziedēšanas). Uzmanieties, rušinot, nesabojājiet dzinumus.

Kad novākt ražu? No jūnija līdz septembrim.

Vieta un augsne. Kartupeļu stādīšanai ir piemērotas visas labi apstrādātās un kultivētās augsnes. Kartupeļus uzskata par vieglas augsnes augu, tāpēc ir piemērota smilšaina un smilšmāla augsne. Īpaši smagās augsnēs kartupeļi labi aug tikai tad, ja tie tiek stādīti labi apstrādātā zemē. Izvēloties pareizo augsni, ļoti svarīga ir pirmssēja un augseka, jo kartupeļus vienā augsnē var stādīt tikai reizi trijos vai pat četros gados. 

Stādīšana. Stādot, nekad negrieziet kartupeļus uz pusēm. Ieturiet 65-70 cm attālumu starp vagām un 30-35 cm starp bumbuļiem. Veidojiet vagu ar rokas vagotāju, vagas dziļumam jābūt apmēram 15 cm. Sēklas kartupeļus stingri neiesakām griezt un īpaši jāuzmanās, lai stādīšanas laikā netiktu ievainoti izdīgušie dīgsti.

Uzraudzība. Smilšaino augsni sausuma laikā laistiet vakaros vai no rīta. Stādīšanas laikā bumbuļu tuvumā uzklāt minerālmēslu saskaņā ar izmantoto produktu normām un ieteikumiem.Ja augiem uzbrūk kaitēkļi, veģetācijas beigās nogrieziet lakstus un iznīciniet tos. Kartupeļu bumbuļiem pirms ražas novākšanas un uzglabāšanas ir labi jānogatavojas (miza nedrīkst nolobīties), tāpēc trīs nedēļas pirms ražas novākšanas jānogriež un jāizņem no vagām lakstus.

Atpakaļ