Lavandas sēšana un audzēšana

Kad sēt? Jādiedzē III–IV mēnesī. Ārā var sēt V-VI mēnešos.
Kad piķēt? Kad sadīgst vairāk kā 3-4 lapu kopas.
Kad zied? VII, VIII mēnesī.

Lavandas ir ziemcites, dekoratīvi augi. Atkarībā no šķirnes tās no 50 līdz 200 cm augstumā. Lavandas lieto ne tikai kā pārtikas piedevas, bet arī aromatizētājus. Ziedus un lapas ievāc pirms lielās ziedēšanas perioda. Lavandu nav grūti audzēt, to viegli izaudzēt trauciņos. Lavanda ir unikāls augs tiem, kas vēlas sevi pasargāt no insektiem, jo auga smarža tos atbiedēs.

Ziedi var būt gan baltā krāsā (‘Ellagance Snow’), gan rozā (‘Ellagance Pink’) vai zilā krāsā (‘Mini Blue’). Īpaši oriģinālas ir divu krāsu Itālijas lavandas, kurām ir 2 veidu violeto toņu ziediņi ('Bandera Purple').

Lavandas sēklas ieteicams sēt porainā kūdrā vai kūdras substrāta tabletēs, bet pašā augsnē maijā līdz jūnijam. Iesētas sēklas vajadzētu apbērt ar plānu augsnes kārtiņu. Svarīga lai augs nav mitrs, bet laistīt to vajadzētu ar smidzinātāju, kas pildīts ar istabas temperatūras ūdeni.

Piķē stādus, kas izauguši 2-3 cm lieli, kuriem ir 3-4 pirmās lapiņas. Tad tos pārstāda podiņos- katru stādu savā podiņā. Pārstāda tikai spēcīgākos stādus, lai tie neiznīkst.

Laukā lavandas vislabāk stādīt pēcsala laikā, maija otrajā pusē. Augus jāstāda saulainā vietā ar 50x50 cm atstarpēm. Laistīšana ir reta, taču bagātīga.

Speciālisti ieska:

Pēc ziedēšanas perioda, kas parasti ilgt gandrīz divus mēnešus, lavandas nepeiciešams apgriezt, lai nākošajā sezonā tie būtu bagātīgāki un tie labāk ziedētu. Pirmajā gadā tos vajadzētu atstāt 5 cm virs zemes, atstājot pārziemot. Kad krūms izveidojies, nogrieziet ziedus ar mazliet zaļās daļas.  

Atpakaļ