Kad un kā pārstādīt telpaugus?

Telpaugi ne tikai priecē visu auksto sezonu, kad aiz loga koki ir pliki un tikai mājās ir silts. Ja vēlaties, lai tie aug gadiem, tad par tiem attiecīgi pareizi jārūpējas. Pārstādīšana ir viens no galvenajiem priekšnosacījumiem.

Kad pārstādīt? Parasti ieteicams pārstādīt pavasarī- martā vai aprīlī, sukulentus ziemas sākumā. Ja augam sakne pārstādīšanas brīdī netiks skarta, tad to var pārstādīt jebkurā brīdī, piemēram, nepieciešamības gadījumā, kad tam vajadzīgs lielāks trauks.

Jaunus augus ieteicams pārstādīt katru gadu, taču tādus, ka jau aug gadiem ilgi- ik pa 2-3 gadiem.

Pārstādīšana: dienu pirms pārstādīšana, to vajadzētu bagātīgi aplaistīt, lai saknēm piekļūtu pietiekami daudz ūdens. Otra lieta- jāizvēlas pareiza izmēra pods, tam jābūt 2-3 cm (ja augs ļoti liels tad 10 cm) lielākam nekā iepriekšējais. Ja pārstādīšanai lieto jau vienreiz lietotu podu, to pirms tam vajadzētu rūpīgi nomazgāt ar karstu ūdeni vai nātrija karbonātu. Poda apakšā ieteicams būtu iebērt 2-3 cm keramzītu (māla granulas), lai liekais ūdens viegli notek un saknes nonoslīkst. Ļoti svarīgs ir arī piemērots augsnes substrāts, piemēram, zemes maisījums, kurā augs aug, ieteicams iegādāties piemērotu, profesionāļu ieteiktu substrātu. Piemēram, orhidejām ir speciālais orhideju substrāts, kaktusiem speciālā sukulentu augsne utt. Kad pods ir piepildīts ar keramzītu, tad augu uzmanīgi ar abām rokām izņem no podiņa, pārbauda, apskata, vai augam nav sabojājušās saknītes, nav iemetusies puve vai citas slimības. Ja viss ir kārtībā, to ieliek pareizā dziļumā jaunajā traukā, aizberot tukšumus ar pareizo augsnes substrātu. Pārstādītais augs pēc tam būtu bagātīgi jāaplaista ar siltu ūdeni (izņemot palmas un kaktusus, kurus tik bieži nelaista).

Kopšana: Pārstādītais augs pēc aptuveni trīs, četrām nedēļām- līdz iesakņojies, būtu ieteicams turēt gaišā vietā, bet prom no tiešiem saules stariem.

Speciālisti iesaka:

Jauniegādāts augs ir diezgan ātri jāpārstāda, jo komerciāli izaudzēts augs aug kūdras substrātā, kas nav piemērots augam ilgstošai augšanai. Turklāt tiem augiem, kurus izmēra dēļ ir daudz grūtāk pārstādīt, vai tas nav iespējams to svara dēļ, iteicams noņemt augsnes virskārtu un uzbērt jaunu aptuveni 5 cm biezumā.  

Atpakaļ