Kā stādīt un uzturēt rozes?

Kad stādīt? Vispiemērotākais laiks rožu stādīšanai- pavasarī un rudenī, bet stādus, aku audzēti podos, var stadīt visu silto sezonu.

 

Atrašanās vieta un augsne: augsnei jābūt saulainā vietā, bet ar ēnu agrā pēcpusdienā- sevišķi tumšas krāsas rozēm. Rozes vajadzētu apsegt un pasargāt no aukstiem vējiem, caurvējiem. Vislabāk tās stādīt žugu, sētu un citu barjeru tuvumā. Jāatturas stādīt pārāk tuvu žogam, jo tad tas var aizsegt sauli. Rozes reti kad aug klajumos. Tās arīdzen neaug, ja saknes visu laiku būs mitras. Pareizā augsne- viegli smilšmālaina (pH 6-6,5), kas bagātīga ar barības vielām un humusu. Nestādie jaunos stādus tur, kur pirms tam jau 10 gadus augušas citas rozes.

Stādīšana: pirms stādīšanas nepieciešams noīsināt ļoti garas saknes, noņemiet bojātās saknes daļas, saknes nedrīkst locīt, tām jābūt vērtām uz leju. Dažas stundas pirms stādīšanas stāds jāmērc ūdens un augšanas stimulantu maisījumā. Izrociet salīdzinoši lielu un dziļu bedri (60x60 cm). Stādiet rozes tā, ka pirmas sazarojuma vietas ir nedaudz zem zemes (5 cm dziļumā). Kad laikapstākļi ir zem -5 ° C temperatūras, jāuzkaisa kūdra, vai to pašu aizsargefektu sniegs lapas vai egļu zari.

 

Kopšana: pēc vairākām sausām dienām, svaigi stādītās rozes vajadzētu apliet.

 

Rožu šķirnes:

Daudzziedu rozes- tās ir gandrīz bez smaržas, visu laiku zied, zemas (līdz 1 m), ar daudzkrāsainiem ziediem vai lapām, piemērotas stdīšanai podos.

Floribundrozes - vissiecienītākās apstādījumu rozes, tās vidēji ir 40- 70 cm augstas, ļoti ātraudzīgas.  Ziedi floribundrozēm visbiežāk ir 6-10 cm diametrā, izkārtojušies ķekaros. Tā kā ziedi zied uz kārtējā gada dzinumiem, tad uz krūma vienlaikus var ziedēt no 50 līdz 100 ziedu.Sāk ziedēt jūnija beigās, ja regulāri izgriež vecos ziedus, rodas iespaids, ka krūms zied nepārtraukti līdz pat oktobra beigām.

Tējhibrīdrozes - šīs rozes nav tipiskas āra rozes, rūpīgi koptas, arī tējhibrīdrozes atsevišķos dārzos jūtas gana labi. Rožu stāda augstums sasniedz no 0.7 līdz1.3m, ziedi pildīti 9-15cm diametrā.Ļoti elegantie, bieži vien smaržīgie rozes ziedi pa vienam izkārtoti gara dzinuma galā.Tikai neliela daļa no visām šīs rožu grupas šķirnēm izrādījušās pietiekami salizturīgas Latvijas kaprīzajās ziemās un ir audzējamas arī āra apstākļos.

Lielziedu rozes - lieliem, pilniem ziediem, individuāliem vai ziedkopās pa 2-8 ziediem. Salizturīgas, slimībizturīgas. Aukstumā jāsasedz.

Vīteņrozes jeb stīgotājrozes - tās var vēl atsevišķi iedalīt 3 grupās:

  • Smalkziedu vīteņrozes (Rambler). Ziedkopas veidojas uz gadu veciem stumbriem. Ziedkopas maziņas, līdz pat 20 ziediņiem, tās zied maksimums 15 dienas no vietas.
  • Lielziedu vīteņrozes (Climber). Ziedkopas ir lielas, taču retas ar 3-10 ziedkopām. Krūms 1,5-2 m augsti. Lielākā daļa ziedu zied atkārtoti.
  • Daļēji kāpjošās (Schrub). No 1,5-2 m augstas, stingriem kātiem. Ziedkopas līdzīgas tējhibrīdrožu ziedkopām. Diezgan salizturīgas, ilgziedošas.

Parka rozes - visdekoratīvākās savvaļas rožu dārza formas un hibrīdi apvienoti lielā parka rožu grupā. Tās var stādīt kā atsevišķus krūmus zālienā, lielākās vai mazākās grupās, kā arī dzīvžogos. Svarīgi, lai šie augi iekļautos dārza kopējā ainavā. No rozēm tās sāk ziedēt pirmās, jo uzzied jau jūnija pirmajā pusē, Parka rozēm raksturīga laba ziemcietība, izturība pret sēņu slimībām un nelabvēlīgiem laika apstākļiem, tās ir pieticīgākas augšanas apstākļu ziņā.

Miniatūrrozes - ideālas akmeņdārziem.Interesantas ir arī miniatūrrozes, kas ir lielo rožu kopija.Tās izceļas ar savu nelielo, līdz 30 cm augumu un bagātīgo ziedēšanu. Ziedu diametrs nepārsniedz 3cm, lapas ir nelielas, spīdīgas. Šīs rozes maz cieš no dzinumu apsalšanas un spēcīgi ataug sezonas laikā. Miniatūrrozes lieliski iederas akmeņdārzos un dobju apmalēs. Piemērotas audzēšanai dažādos traukos.

Klājeniskās rozes -šīm grupas rozēm raksturīgs kupls zarojums Blīvs rožu ziedu paklājs, kas zied no pavasara līdz rudenim, - tādas ir klājeniskās rozes. Šīs grupas rožu blīvais lapojums un bagātīgais un ilgstošais ziedējums teicami piemērots akmensdārziem, nogāžu apzaļumošanai un zemu dzīvžogu veidošanai. Stādot šīs rozes, jāzina, ka daļa šķirņu veido pacilu krūmu ar nolīkušiem, bagātīgi ziedošiem zariem, bet citas aug klājeniski, to dzinumi veidojas ložņājoši. Šīs grupas rozes ir ļoti izturīgas.

 

Jums būs nepieciešams:

  • Rožu stādi;
  • Komposts;
  • Mēslojums;
  • Lāpsta;
  • Laistītājs;
  • Augšanas stimulatori.

Atpakaļ