Kā iesēt un izaudzēt petūnijas?

Kad sēt? II-III mēnesī.              
Kad piķēt? Kad parādās pirmās īstās 3-4 lapiņas.
Kad zied? VI, IX mēnesī. 

Petūnijas Latvijā tika ievestas no Dienvidamerikas. Visā pasaulē ir pieejami 35 veidu petūnijas.
Petūnijas- nakteņu dzimtas augs, būtībā tas ir daudzgadīgs augs, taču pie mums tos stāda ik gadu, atkārtoti.

Petūnijas variē dažādos izmēros, sākot no kompaktiem maziem krūmiņiem, līdz metru un vairāk gariem augiem. Tās zied no maija līdz pat oktobrim. Petūniju lielākie kaitēkļi ir laputis un lietainas vasaras, kad lietus samērcē un sasit ziedlapiņas. Jāatceras, ka visu petūniju hibrīdu sēklas ir F1. Tas nozīmē – no ievāktajām sēklām nākamajā sezonā neizdosies izaudzēt tādus pašus augus. Populārākā ir violetā petūnijas (Petunia  violacea).

Ir dažādu veidu petūnijas:

  • Smalkziedu petūnijas (bieži sauktas par kalibrahojām: ‘Kabloom® Deep Blue’, ‘Kabloom® Deep Pink’un dažreiz sauktas par surfīnijām: ‘Easy Wave H Plum Vein’, ‘Easy Wave H Red’, ‘Wave H Purple Improved’);
  • Lielziedu petūnijas (‘Karkulka’, ‘Touha H Burgundy’, ‘African Sunset’, ‘Snowball’ un maisījumā mērcētās sēklas, kuras ir īpaši viegli sēt ir ‘Blueberry Lime Jam’ un ‘Lime Coral’);
  • Pilnziedu petūtinjas (‘Cascade H’, ‘Pirouette H Purple’, ‘Duo H Rose & White’, ‘Duo H Salmon’).

Petūniju sēklas ir gaismas prasīgas, tās ar augsni neapsedz. Sēklas dīgst +18 līdz +25°C temperatūrā aptuveni divas, trīs nedēļas.

Maijā, jūnijā jau krāšņi ziedošas, iepodotas petūnijas var nopirkt dārzniecībās, pie stādaudzētājiem un tirgū. Taču jārēķinās, ka krāšņs nokareno petūniju pods būs arī viens no dārgākajiem piedāvājumā. Tāpēc jau daudzi zina teikt, ka petūniju stādus var izaudzēt pats. Siltā istabā, liekot uz palodzes, lai vairāk gaismas.

Tā kā sēklas dīgst ilgi, gandrīz trīs nedēļas, petūnijas iesaka sēt jau februārī. Šogad daudzi dārzkopji to dara pašlaik, paļaujoties uz vēlo pavasari. Galu galā petūnijām ļoti nepatīk salnas, tāpēc puķu mīļotāji ir piedzīvojuši pavasarus, pat vasaras, kad vēl maija beigās petūniju podi ik vakaru tiek nesti uz stikla siltumnīcu vai kādu citu telpu, lai nākamajā rītā salnas nenokosto krāšņumu atkal iznestu saulītē uz palodzes vai iekārtu sastatnī.

Pēc sadīgšanas dēstus piķē podiņos un novieto gaišā, bet nedaudz vēsākā (no +14 līdz +16°C) vietā. Vēl zinātāji norāda, ka visu šķirņu petūniju sēklas ir hibrīdi, F1 paaudze. Tas nozīmē, ka sēklas, kuras ievāktas no šiem augiem, nākamajā gadā iesētas un izaudzētas, vairs neatkārtos vecākaugu. Taču pie sēklu tirgotājiem var izvēlēties, dažādība ir liela. Daudz arī ārvalstīs kultivētu hibrīdu.

Darbu petūniju audzēšana un kopšana prasa, bet ziedu rota arī ir ļoti bagātīga. Ne velti petūniju selekcionāri tieši šo nakteņu dzimtas augu atzīst par vasaras ziedu karalieni.

Speciālisti iesaka:
Petūnijas zied no maija līdz oktobrim. Ziedēšana var sākties arī agrāk (tas atkarīgs no sēšanas laika), bet rudenī - pagarināties, ja rūpīgi izkniebj vecos ziedus. Šie augi spēj ziedēt pat septiņus mēnešus gadā. Tāds prieks būs tad, ja agri pavasarī un vēlu rudenī petūnijām ir piemērota telpa, kur tās jutīsies pasargātas no salnām.

Augus vajag mēslot. Tādējādi nodrošinot ar ilgstošu un bagātīgu ziedēšanu. Šis darbs jāveic 2-3 reizes mēnesī. Jāmēslo ar minerālmēslu ar kālija un mikroelementiem.  

Atpakaļ