SEPTEMBRA DARBI DĀRZĀ

Septembris ir ražas novākšanas un apstrādes mēnesis, kā arī sagatavošanās ziemai un nākamā gada darbiem. Naktis kļūst vēsākas un daudz garākas, bieži sākas pirmās salnas, un, lai tās neietekmētu, darbus dārzā jāveic ne tikai ātri, bet arī iepriekš plānojot.

Darbi sakņu dārzā

Novācama agrā rudens raža. Dārzeņi jānovāc gandrīz nogatavojušies, jo tikai pēc pienācīgas nogatavināšanas tie būs uzkrājuši pietiekami daudz minerālu un uzglabāsies vislabāk. Nav ieteicams novākt dārzeņu, kad ārā ir ļoti mitrs, jo tas palielinās puves iespējamību.

Septembrī tāpat ir svarīgi noņemt kartupeļus. Nosusiniet tos saulē vai vēdināmā telpā, lai novērstu mitro puvi un dziedētu sēnīšu brūces. 10-15 dienas pirms kartupeļu rakšanas nopļaujiet un iznīciniet lakstus.

Agrā rudenī tāpat ir novācami no sēklām izaudzētie sīpoli, kad to lapas sāk dzeltēt un gulties uz zemes.

Līdz septembra vidum viegli mēslotā zemē varat sēt redīsus, spinātus, pētersīļus, dilles, oregano, timiānu, estragonu. Kad laika apstākļi kļūst vēsāki, pārklāj ar dārza plēvi. To uzklāj tieši uz augiem divos slāņos. Un mēneša beigās jau varat stādīt ziemas ķiplokus. Tiem labi jāiesakņojas pirms zeme sasalst -tam nepieciešamas apmēram 50 dienas. Stādot vēlāk, daiviņas lēnāk iesakņojas un sazaļo.

Darbi augļu dārzā

Šomēnes galvenais darbs - augļu un ogu novākšana un sakārtošana, lapu grābšana, kuras jau sāk krist. Vēloties saglabāt augļus ilgāk, novāciet tos nogatavojušos, kad kātiņš labi atdalās no zariņa. Neatstājiet arī slimus augļus uz zariem, lai neinficētu augu.

Īstais laiks augļu koku atzarošanas sākšanai. Pašlaik tiek veikta maza, koriģējoša atzarošana, jo lielās atzarošanas brūces, iespējams, nespēs sadzīt, un neaizmirstiet tās sasmērēt ar brūču ziedi, lai izvairītos no sēnīšu slimību riska.

Ja plānojat paplašināt dārzu, jau iepriekš, pāris nedēļas pirms stādīšanas oktobrī, ieteicams sagatavot bedrītes augļu kokiem un krūmiem.

Mēneša pēdējā dekādē augļu kokus profilaktiski apsmidzina ar aizsardzības līdzekļiem pret slimībām un kaitēkļiem. Ieteicams to darīt pēc ražas novākšanas un vismaz pēc vienas piektdaļas lapu nokrišanas.

Darbs puķu dārzā

Apgrieziet pārziedējušās daudzgadīgās puķes, jo novītušas puķes ātri sapūst. Tāpat mēneša otrajā pusē, pēc pirmajām salnām, izrociet gladiolas, galtonijas, kannas, bumbuļveida begonijas vai dālijas. Kannas jāuzglabā pagrabā ar zemi, bumbuļveida begonijas - žāvē saulē un mulčē ar kūdru, tur vēsumā. Tādā veidā augi ziedēs ilgāk un bagātīgāk, būs sakoptāki un gatavi aukstajai sezonai.

Septembra sākums ir lielisks laiks, lai stādītu divgadīgu augu stādus, kurus sējāt pavasarī vai vasaras sākumā. Tas ir arī lielisks laiks, lai atjaunotu puķu dobes ar sīpolu ziediem. Mēneša sākumā vispirms tiek stādīti mazi sīpolu ziedi: zilsniedzītes, muskares, krokusi un sniegpulkstenītes. Tās vienā vietā var augt līdz pieciem gadiem. Stādot, neaizmirstiet mulčēt ar kūdru, jo mulča pasargās augsni no aukstuma un palīdzēs saglabāt mitrumu. Un mēneša pēdējā desmitgadē pavasara puķu dobēs iestādiet tulpes, narcises, hiacintus, fritilārijas, īrisus vai citus sīpolu ziedus.

Pieradini vasaras telpaugus, kas pa vasaru bija ārā, pie telpām. Lai izveidotu ziedu pumpurus, tagad Ziemassvētku kaktusus apmēram sešas nedēļas jānotur sausu, daļējā ēnā.

Atpakaļ