Putnu barošana ziemā, barotavu izvēles noteikumi

 

 KĀ PIEVILINĀT PUTNUS PIE PUTNU BAROTAVAS

Droši vien zināt, savvaļas putni ir svarīgi ne tikai bioloģiskajai daudzveidībai. Tie ir arī lieliski palīgi dārzā un mazdārziņā, jo palīdz aizsargāties pret kaitēkļiem visdabiskākajā veidā. Jums tikai jānodrošina, lai putni šeit regulāri apmeklētu. Kā to izdarīt? Ja ceļat putnu būrīšus un barojat putnus ziemā, panākumi ir gandrīz garantēti, taču ir daži triki, kas nodrošinās, ka piesaistīsiet putnu pulkus un jūs putnu barotavas nebūs tukšas. Ko darīt, lai putnu atlidotu vairāk?

Ornitologi iesaka:

  1.     VAJAG VAIRĀK LAIKA

Mērķtiecība ir ļoti svarīga. Putni parasti nav pieraduši pie jaunas barošanās vietas. Paberiet mazliet sēklu jau rudenī - ne pārāk daudz, bet lai putni zinātu, ka viņi šeit ir laipni gaidīti. Kad atcerēsies labu vietu, atlidos pie jums arī ziemā.

  1.     PUTNU PIESAISTĪŠANA LAUKOS IR GRŪTĀKA 

Daudzi pilsētā ierīkojuši barotavas, tāpēc putni pieraduši, ka var viegli atrast barību. Savukārt laukos, lauku rajonos, pie meža putni barību parasti meklē paši. Kad zemi klāj sniegs, putniem pietrūkst barības, tikai tad tie virzās tuvāk apdzīvotām vietām, tuvāk pilsētai.

Ja jau iepriekš parādīsit putniem, ka viņi var dabūt barību jūsu barotavā, visticamāk, tie atlidos pie jums.

  1.     BAROJOT NEPĀRTRAUKTI

Pārtraukt barošanu ir sliktāk nekā nesākt vispār. Nav nepieciešams sākt barošanu lielos daudzumos un neregulāri - svarīgāka ir nepārtrauktība.

Ja barošana tiek pārtraukta, putni laukos uz to reaģē īpaši jūtīgi. Ja ir ārkārtīgi aukstas naktis, putni var neizdzīvot, jo nespēs tik ātri atrast citu barotavu. Pilsētās ir daudz barotavu, tāpēc putniem ir lielāka iespēja atrast citu barotavu.

  1.     BAROTAVAS VIETA

Svarīgākais iemesls, kāpēc barotava nav populāra, var būt slikts barotavas izvietojums. Ir ļoti svarīgi, lai barotava nebūtu atklāta, lai putniem būtu kur paslēpties no plēsējiem, piemēram, putnu ķērājiem. Atklātā zemes gabalā putni jūtas nedroši – un tieši tādi parasti ir jaunatnācēju pagalmi.

Izvēloties vietu barotavai, jāskatās nevis tuvāk logam, bet gan tuvāk krūmiem vai kokiem. Vēl labāk, ja tie ir ar ogām vai augļiem, piemēram, vilkābele, pīlādži, smiltsērkšķi, ābeles, bumbieres. Beidzoties ražas sezonai, nenolasiet visu, atstājiet dažus ābolus, lai turpinātu karāties kokā.

  1.     VARBŪT IR VĒRTS MAINĪT BARĪBU? 

Dažāda barība palīdzēs piesaistīt dažādus putnus. Ja pabērsiet baltās maizes drupatas - tas būs bezjēdzīgi. Un dažādas sēklas, graudi, rieksti, speķis piesaistīs dažāda veida putnus.

Jo dažādāka barība, jo daudzveidīgāki putni. Zīlēm patīk saulespuķu sēklas, rieksti, speķis. Sīļiem patīk arī ozola zīles. Mazākiem putniem piemērotas dažādas sēklas - vasarā novāc balandu un nātru sēklas, bet ziemā paberiet tās putniem.

Ja karināt speķi, tad tam jābūt nekūpinātam, nesālītam. Kopumā barībai jābūt kvalitatīvai, ne skābai, ne sapuvušai.

  1.     BAROTAVAS IZVĒLE

Ja putniem trūkst barības, pašas barotavas dizains viņus maz uztrauc - drīzāk tas ir tikai mūsu estētiskās gaumes jautājums. Būtiski svarīgāks ir nevis barotavas veids, bet gan atrašanās vieta. Piemērota ir arī vienkārša mājiņas formas barotava, kas uzstādīta uz staba vai zara - galvenais, lai tā atrodas pie koka vai krūma, nevis atklātā vietā.

Protams, arī barotavas ir dažādas. Cilindriskās (caurules) formas barotavas biežāk apmeklē lielās zīlītes, zilās zīles, zaļžubīte. Atvērtās mājas tipa barotavas piemērotas zīlītēm, zaļžubīte, kā arī zvirbuļiem, svilpis, ķivulis, sīļiem.

  1.     KO DARĪT, JA BAROTAVU APMEKLĒ VĀRNAS?

Vārnas un žagatas vieglāk atrod barību nekā zīlītēm vai citiem maziem putniem. Vārnas bieži uzturas ap atkritumu izgāztuvēm un komposta tvertnēm, kā arī barojas pamestos augļu dārzos, kur ābelēs joprojām ir daudz ābolu. Taču tie nevairās arī no barotavām, tādējādi aizbiedējot mazos putniņus, kuriem vajadzīga lielāka palīdzība.

Ja vārnas vai baloži pārāk bieži apmeklē barotavu, ideāls risinājums ir tīkla barjera - 5 cm tīkls ap barotavu. Lieli putni cauri šāda lieluma starpai neiekļūs, bet mazi putni izkļūs lieliski.


 
KĀ IZVĒLĒTIES PUTNU BAROTAVU, KAS PATĪK PUTNIEM

      1. GALVENIE NOTEIKUMI

Lai barotava būtu funkcionāla un piesaistītu pēc iespējas vairāk apmeklētāju, ir svarīgi ņemt vērā vairākas nianses:

  •       Barotavai ir vajadzīgas zemas malas. Tās nodrošinās, ka barība neizbārstās vējam pūšot — nebūs tik bieži jāuzpilda;
  •       Barotavai jāpaliek pēc iespējas atvērtākai - neaizveriet to ar sienām. Tādā veidā putni daudz labprātāk piezemēsies, jo varēs redzēt apkārt notiekošo, jutīsies drošāk;
  •      
    Barotavas malas nedrīkst būt pārāk augstas, pretējā gadījumā lielie putni atbaidīs mazākos, kuriem ziemā vairāk nepieciešama mūsu palīdzība. 7 cm atstarpe no apmales augšdaļas līdz jumtam ir tieši laikā. 

                   
    2. PAMATKRITĒRIJI

    Ne paši materiāli, bet daži svarīgi principi nodrošinās, ka barotavu apmeklēs putni. Vissvarīgākie elementi ir:

    •       Barotavas pamatā var būt vienkārši koka dēlīši.
    •       Barotavas malas. Piemēroti ir šauri koka dēlīši 5 cm platumā, pieskrūvēti pie pamatnes.
    •       Balsti jumtam. Lai barotava būtu atvērta, noderēs vienkārši mietiņi kā jumta balsti.
    •       Jumts. Tas var būt slīps, tas var būt līdzens - tas attiecīgi piesaista dažādus putnus. Plakans jumts var piesaistīt sīļus. Tas ir lielāks putns, tāpēc tam ir nepieciešams vairāk vietas, lai nosēstos - horizontāla platforma tam ir lieliski piemērota. Neaizmirstiet pabērt gardumus arī uz jumta.

    Putnu interesi var piesaistīt arī barotavas forma vai vēl interesantākas detaļas. Piestiprini vienkāršu mietu vai zariņu, uz kura uzkarināt speķi, putnu pīrāgu vai brūkleņu ķekaru. Tie ir īsti gardumi putniem.


    Tuvumā varat pakārt īpašas barotavas speķim vai tauku bumbiņām:

                      


    Barībai jābūt tīrai, nevar pievienot pārtikas atliekas, kas ātri bojājas. Putniem piemēroti dažādi graudi, rieksti un sēklas. Izrādās, arī šeit dažādiem putniem ir savas prioritātes — piemēram, lielās zīlītes dod priekšroku saulespuķu sēklām ar mizu, mājas zvirbuļi izvēlas sēklas bez mizas. Ja vēlaties sagaidīt daudzveidīgākas putnu sugas, barībai jābūt daudzveidīgākai. 

    3. BAROTAVAS APKOPE

    Barotava jātīra ik pēc pāris mēnešiem — tā nodrošināsiet, ka barība ir tīra.

    Pēc sniega nokrišanas neaizmirstiet arī notīrīt barību.

    Sagatavots pēc ornitologu ieteikumiem


     

         

Atpakaļ