JŪNIJA DARBI DĀRZĀ

Jūnijs ir pirmais vasaras mēnesis, kas paziņo par pavasara darbu beigām. Pašlaik augi intensīvi aug, un darbs augļu dārzā nosaka ražas daudzumu un kvalitāti.

Darbi sakņu dārzā

Laika apstākļi pēc pavasara mainīgajiem laikapstākļiem beidzot sasila. Saskaņā ar fenoloģisko kalendāru, uzziedot rudziem vai ērkšķrozēm, augsnē ir sējamas dilles, redīsi rudens ražai, rāceņi, tāpat arī stādāmi gurķi, paprika, tomāti un ķirbji dārzeņu stādi.

Mēs iesakām apraust iepriekš iestādītos puravus, sparģeļus, kāpostus vai pupiņas. Atcerieties, ka augu apraušana palīdz tiem izdzīvot, izaudzēt garāku kātu, baltina, ļauj augt papildu saknēm un samazina nezāles.

Regulāri laistiet augus, kad trūkst mitruma, augu ziedi sāk birt, augļi aug greizi, gurķi un salāti kļūst rūgti un dzeltenīgi. Ir ļoti svarīgi laistīt nevis ar akas vai ūdensvada ūdeni, bet tikai ar remdenu ūdeni no tam paredzētas tilpnes. Svarīgi arī, lai kartupeļiem nepietrūktu mitrumu, jo šajā mēnesī mitruma daudzums nosaka bumbuļu skaitu, bet jūlijā un augustā - bumbuļu lielumu.

Dārzeņus jūnijā ne tikai ravējat, bet arī mēslojat. Pareizi apmēsloti dārzeņi aug ātrāk, palielinās to izturība pret slimībām, nelabvēlīgu vides ietekmi un mehāniskiem bojājumiem.

Siltumnīcu īpašniekiem ir svarīgi atcerēties tos vēdināt, jo siltums samazina ziedputekšņu dzīvotspēju, gurķi un tomāti pārtrauc ražot augļus.

Šajā mēnesī varat ne tikai strādāt dārzā, bet arī baudīt pirmo ražu - neaizmirstiet novākt sparģeļus, rabarberus, sīpollokus, novākt redīsus, kā arī nošķīt salātus vai spinātus, to apakšējās lapas ir šķinamas vai augs nogriežams 2,5 cm virs zemes, no atlikušā krūma atkal sāks augt jaunas lapas.

Darbi augļu dārzā

Apmeklējot dārzu, jau varat baudīt ogu ražu, novākt zemenes un meža zemenes. Lai būtu bagātāka zemeņu raža (ja neplānojat zemeņu lauku paplašināt) - atbrīvojaties no to «ūsām». Dariet to agri no rīta vai vakarā, bet neaizmirstiet atstāt nelielu dzinumu, nenogrieziet pārāk īsi. Tāpat jūnija sākums ir piemērots laiks sausserža ogu novākšanai. Tā kā šīs ogas nogatavojas agri, ir barojošas, bagātas ar vitamīniem, tās ir īpaši ieteicamas audzēšanai amatieru dārzos un viensētās.

Ne tikai sakņu dārzā, bet arī citos dārzos ir savlaicīgi jāizrauj nezāles, jo tās sausina augsni, konkurē ar augļu kokiem un augļu krūmiem, absorbējot daudzas barības vielas un var slēpt daudzus augu kaitēkļus un patogēnus.

Šomēnes augļu koki vairumā nomet augļu pumpurus - tas ir dabisks process. Pirmkārt, nokrīt neattīstīti, kaitēkļu bojāti augļu pumpuri, tāpēc tos nevajadzētu atstāt dārzā, bet savākt un iznīcināt.

Darbs puķu dārzā

Jūnijā puķu dobēs ir daudz darba. Pirmkārt, ir vērts rūpēties par jau uzziedējušiem un dzeltenīgiem sīpolu ziediem - izrakt un nosusināt sīpolus, notīrīt un uzglabāt sausā telpā aptuveni + 20°C temperatūrā vai zem jumta.

Stādiet viengadīgos ziedus ziedu dārza brīvajā vietā. Pēc sala draudiem tiek stādīti siltumu mīloši ziedi: celozijas, balzamīnes, samtenes, petūnijas, begonijas, kreses, salvija. Stādīt vislabāk , kad diena ir apmākusies, dienā vai vakarā, kad ir nedaudz atdzisis. Tomēr karstums tās ietekmē slikti, tāpat kā aukstums. Nosedziet tās no ļoti karstas saules un pieradiniet lēnām pie saules stariem.

Atpakaļ