JŪLIJA DARBI DĀRZĀ

Vasaras vidū, Jūlija mēnesī jau varat baudīt ogu un dārzeņu ražu, bet brīvajā laikā vara baudīt ziedu pārpilnību un atpūsties pirms gaidāmās ražas novākšanas vasaras beigās.

Darbi sakņu dārzā

Pēc agru dārzeņu novākšanas neatstājiet tukšas dobes - jūs joprojām varat sēt vai iestādīt dārzeņu stādus: rāceņus, redīsus, spinātus, dilles, skābenes, ziedkāpostus un kāpostu salātus. Pasteidzoties savlaicīgi apstādīt tukšās dobes, priecāsieties par vēlo ražu.

Lai izaudzētu labu ķirbju, arbūzu vai meloņu ražu, atbrīvojieties no nevajadzīgajiem dzinumiem un retiniet liekos pumpurus. Bez šī darba augļi nogatavosies ilgāk un būs mazāki. Jūlija otrajā pusē, kad ziemas ķiploki nogatavojas, nomizojiet tos un labi izžāvējiet.

Jūlijā ir iespējams sākt rakt agros kartupeļus, taču atcerieties, ka kartupeļu un citu dārzeņu lapas un atkritumus nedrīkst atstāt dārzā, jo tas ir slimību un kaitēkļu avots. Kompostējiet vai sadedziniet visus atkritumus.

Mitruma trūkuma gadījumā neaizmirstiet dārzeņus laistīt un mēslot ar kompleksiem mēslošanas līdzekļiem.

Darbi augļu dārzā

Jūlijā viens no darbiem, kas prasa visvairāk laika, ir regulāra zāles pļaušana. Zālienu vajadzētu pļaut, kad zāle sasniedz izvēlēto pļaušanas augstumu 1,5–2,5 cm, jo jāapgriež ne vairāk kā trešdaļa lapu.

Rūpējieties par avenēm - nogrieziet to vājos, pārāk blīvi saaugušos dzinumus. Rindā jāatstāj 12-15 spēcīgākie stublāji. Retinot iegūstam lielāku ražu, lielākas ogas un ērtāku augu kopšanu.

Pēc ogu novākšanas neaizmirstiet sakopt arī zemeņu lauku. Ir nepieciešams nogriezt vecās, bojātās lapas, lai ļautu augt jaunām, veselām lapām. Ja vecās lapas tiek nogrieztas vēlu, jaunās ziemā nevarēs pietiekami augt, tāpēc zemenes var ciest no aukstuma.

Kad ķiršu un saldo ķiršu ogas sāk nogatavoties, pasargājiet tās no putniem. Šim nolūkam vislabāk ir izvēlēties īpašus tīklus, kas nepatīk putniem. Bet, pēc ražas novākšanas, ķiršu un saldo ķiršu koki ir jāatjauno un jāpazemina. Pieaugošos dzinumus atzaro vasaras sākumā, lai arī retajās vainagu vietās dzinumus vajadzētu apgriezt divreiz: pirmais - kad tie izaug līdz 10–15 cm gari, otrais - vasaras beigās.

Neaizmirstiet arī ābeles. Ābeles šobrīd intensīvi audzē augļus. Rūpējieties par tām un atbalstiet ar āboliem bagātos zarus, lai tie nenolūztu.

Mēneša otrajā pusē - piemērots laiks augļu koku potēšanai un inventāra sagatavošanai ražas novākšanai un glabāšanai.

Darbs puķu dārzā

Viens no vissvarīgākajiem jūlija ziedu dārza darbiem - izrakt sīpolu ziedus (tulpes, hiacintus, lilijas u.c.), kas ziedēja pavasarī, kad tās nozied un lapas nodzeltē. Izrakstos sīpolus ieteicams salikt kastēs vienā slānī un pāris dienas paturēt zem jumta brīvā dabā. Ja redzat, ka sīpolus sabojā sēnīšu slimības, notīriet tos un iemērciet tos šķīdumā ar fungicīdu.

Ne mazāk svarīgi ir rūpēties par puķu stiepšanos un uzstādīt tām balstus, ja to vēl neesat izdarījis. Vijīgo puķu atbalstīšanai ir dažādi veidi: tīkli, režģi, arkas, margas, žogi.

Neaizmirstiet nogriezt arī noziedējušās ziedkopas, lai puķu dārzs ne tikai kļūtu krāšņāks, bet arī daļa augi atkal uzziedētu.

Jūlija vidus joprojām ir piemērots laiks, lai sētu Alpu asteres, daudzgadīgās saulespuķes, neļķes un neaizmirstules, bārenītes. Ēnainas, mitras, appludinātas vietas nav piemērotas puķu stādiem.

Atpakaļ