Labi kopts vīnogulājs vienā vietā var augt gadu desmitiem, pat līdz apmēram 6-80 gadus ilgi.
Kad stādīt? Marts- maijs. Bet podos audzētos stādus var stādīt visu silto sezonu.
Kad būs ogas?
Vieta un augsne: vīnogas labi aug dienvidos, nogāzēs, uz sienām, kur augs ir aizsargāts no vēja un kur tam ir maksimums gaismas, tad ogas būs saldākas. Eiropas šķirņu vīnogulāji vislabāk aug pH 6,5-7,2.
Stādīšana: tos stāda vismaz 45x45 bedrītēs. Ja augsne ir slikta, tad jārok daudz lielāku caurumu, jo augus stāda desmitgadēm. To apakšā jābūt irdenam un auglīgam augsnes slānim. Kad stāda, būtu jāparedz, vai vīnogulājs atsniegs balstošo sienu vai citus balstu. Stāda 5-10 cm dziļāk nekā tie auga podos. Vīnogas stāda ar 1,01,5 m atstarpēm vienam no otra, un rindu starpām 2,0-2,5 m. Neizjauciet ziedpumpurus. Ja saknes podā ir savijušās mrskulī, tās uzmanīgi jāatšķetina.
Uzturēšana. Sezonas laikā vīnogulājus jāapgriež 4-5 reizes mazākus.
Griešana: Vīnogas ir ātri augošs augs. Bez apgriešanas tas drīz vien pārņems pārāk lielu platību, kas ne tikai samazinās ražību, bet būs arī diezgan traucējoši.
Veģetācijas periodā katrs pumpurs pēc izplaukšanas izdzen augļa ķekaru un jaunu dzinumu. Tā kā pumpuru vīnogulājā ir daudz, tad arī dzinumu ir milzum liels skaits. Protams, arī daudz augļu ķekaru. Taču, jo vairāk ķekaru, jo mazākas ogas. Arī raža daudzgadīgiem vīnogulājiem, kas netiek apgriezti, vairs nav tik laba. Tas tāpēc, ka ražo tikai tā vīnogulāja daļa, kas izaugusi iepriekšējā gadā. Uz daudzgadīgajiem zariem augļu ķekaru vairs nav.
Vīnogulāja apgriešana palīdz palielināt ķekaru, ogu izmēru, paātrina ogu nogatavošanās procesu, kā arī atvieglo vīnogulāja kopšanu veģetācijas periodā, ražas novākšanu un vīnogulāja sagatavošanu ziemai (apsegšanu).
Pārslogots (neapgriezts) vīnogulāja krūms pazemina ražu jau nākošajā gadā.
Vīnogu zaru apgriešanas garums ir atkarīgs no to apjoma (biezuma): jo biezāks (resnāks) dzinums, jo garāks tas jānogriež un otrādi- jo tievāks dzinums, jo mazāk tas jāgriež.
Vīnogulāju apgriešanas pamatnosacījumi:
- Visus griezumus jāveic vienā dzinuma pusē. Sekatoram ar šauro griežņu pusi jābūt vērstam pret nogriežamo vīnogulāja zara daļu.
- Viengadīgam vīnogulājam pēc galotnītes apgriešanas, virs pumpura atstāj 0,5- 1 cm
- .Pirmajā gadā audzē vienu vai divus dzinumus (katru uz savu pusi), izgriežot pazarītes. Rudenī tos apgriež, atstājot 1-3 pumpurus. Pavasarī tie veidos jaunus dzinumus, kurus rudenī atkal būs jāapgriež, atstājot 2-3 pumpurus. Un tā tālāk katru gadu
- Trešajā augšanas gadā sānu dzinumi jānoliec horizontālā stāvoklī (piesienot), lai saules stari tiktu pie ikviena pumpura un ķekara.