NOVEMBRA DARBI DĀRZĀ

Novembris - pēdējais rudens mēnesis, kad visi darbi sakņu un augļu dārzā, šķiet, ir pabeigti. Tomēr vajadzētu atcerēties dažus padomus un mierīgi sagatavoties ziemai.

Darbi sakņu dārzā

Gatavojoties ziemai, ieteicams izravēt dārzus, puķu dobes un atstāt tos sakoptus pavasarim, ja vēl neesat to izdarījis.

Īstais laiks selerijas sakņu novākšanai. Dariet to, tiklīdz lapas novīst. Tīrot ražu, noteikti atstājiet 1-2 cm stiebra, jo saknes labi neturas pie bojātām galviņām. Selerijas vislabāk turēt +1°C temperatūrā.

Darbi augļu dārzā

Novembrī ir svarīgi sagrābt pēdējās lapas un savākt nokritušos augļus. Sagrābjot un novācot lapas, samazināsiet sēnīšu slimību un kaitēkļu izplatīšanos dārzā, saglabājot veselīgu un dekoratīvu zālienu.

Ir pienācis laiks rūpēties par jutīgākiem āra augiem un sagatavot tos ziemai. Lai aizsargātu augus, tie jāpārklāj. Atcerieties, ka, pārklājot augus, vismaz reizi mēnesī pārbaudiet, vai augs saņem pietiekami daudz mitruma un var elpot, pretējā gadījumā augi var izžūt. Ja rudens ir sauss, ieteicams laistīt mūžzaļos lapu kokus. Ja augļi nesaņem pietiekami daudz mitruma, augi ziemo slikti, cieš to dekoratīvisms, tāpēc pat aukstākas sezonas sākumā tie regulāri jālaista.

Ir ļoti svarīgi aizsargāt kokus no zīdītājiem, kas ziemā tos var apgrauzt. Mēs iesakām to stumbrus apvilkt ar sietu vai uzklāt repelentu. Ja brieži, zaķi un citi dzīvnieki bieži apmeklē jūsu dārzu un nodara daudz postījumu, teritoriju vajadzētu droši nožogot.

Turklāt kokus ieteicams balināt - tas pasargās tos no temperatūras svārstībām un karstas ziemas vai pavasara saules, kas var izraisīt mizas plaisāšanu. Balināt vajadzētu, kad ārā ir sauss un nav salnu, vēlams vēlā rudenī, kad gaisa temperatūra ir plusos.

Pirms balināšanas ieteicams zemi ap koku apklāt ar polietilēna (auduma) gabalu, pēc tam ar metāla suku vai skrāpi tīri un rūpīgi notīrīt no mizas noplīsušās mizas, ķērpjus un sūnas. Tie jāsavāc un jāsadedzina, lai mazinātu kaitēkļus dārzā. Ja miza ir saplaisājusi, to vajadzētu nolupināt līdz veselīgai mizai un pārklāt ar brūču ziedi.

Darbs puķu dārzā

Līdz novembra vidum vēl ir piemērots laiks sīpolu ziedu stādīšanai. Tos var stādīt gan bērnistabās, gan podos mājās. Nelieciet sīpolus pārāk blīvi, jo augi izstiepsies, tie ziedēs mazāk.

Īstais laiks daudzgadīgo ziedu mulčēšanai. Lai parūpētos par ziediem, uzlabojiet augsni ar kūdru. Tās nodrošina optimālu augu uzturu un sakņu attīstību. Ziedu sakņu platumā izklājiet kūdru 7-10 cm biezā slānī.

Lai arī rozes nav izlutināti augi un nebaidās no salnām, ieteicams tās tomēr apsegt un sagatavot ziemas sezonai. Tomēr paturiet prātā, ka, ja pārklājat pārāk agri, daudzi stublāji ir nenobrieduši un nav izturīgi pret salu, tāpēc ieteicams tos uzklāt, kad āra temperatūra pazeminās līdz -5°C vai zemāk.

Atpakaļ