Kaķu kažoka kopšana

Parasti pieņemts domāt, ka kaķi pastāvīgi mazgājas. Un viņi patiešām to dara pastāvīgi. 30–50% no nomodā pavadītā laika kaķi velta sava kažoka kopšanai. Kāpēc viņi to dara?

  •         Tas palīdz kaķiem uzturēt kažoku kārtībā, izķemmēt savēlumus, atbrīvoties no liekām spalvām vai pat parazītiem, ja tādi ir parādījušies.
  •         Tāpat veicina ādas veselību, uzturot tauku ražošanu un izdalīšanos normas robežās. Laizīšanas rezultātā izdalīto taukvielu daudzums tiek vienmērīgi sadalīts visa kažoka garumā, izveido spalvu aizsargkārtu un piešķir tām spīdumu. Laizīšana tāpat palīdz atbrīvoties no pārpalikumiem.
  •         Termoregulācijas mehānisms. Kaķi nesvīst. Siekalas tiek izmantotas, lai atvēsinātos. Laizīšanas laikā siekalas nokļūst uz kažoka, iztvaiko un palīdz ķermenim atdziest.
  •         Patstāvīgās nomierināšanas funkcija. Mazgāšanās laikā smadzenēs notiek endorfīnu izdalīšanās.

 

Uz kaķu mēles, kas atgādina smilšpapīru, atrodas sīkās adatiņas, kas noņem netīrumus, sapinušās pūkas un liekas spalvas. Tā kā adatas ir vērstas uz iekšu, spalvas kaķi norij. Tie ir izdalīti no organisma kopā ar izkārnījumiem vai kaķis tos izvemj kā spalvas kamoliņus. Mazi kaķēni spalvas izvemj reti. Ar vecumu kaķi arvien labāk rūpējas par savu kažoku, tādēļ norīto spalvu daudzums palielinās.

 

Ja jums ir garspalvains kaķis, kas izvemj spalvas kamoliņus vai vemj pārāk bieži, izvēlieties īpašu barību, kas atvieglos atbrīvošanos no spalvas kamoliņiem kopā ar izkārnījumiem.

Tāpat ieteicams kaķu kažoku regulāri izķemmēt. Tas ievērojami samazinās norīto spalvu daudzumu. Ķemmējot jūs ne vien palīdzēsiet kaķim sakārtoties, bet arī nostiprināsiet savstarpējo kontaktu. Savstarpējā mazgāšanās ir kaķu vidū ierasta nodarbe. Tādā veidā viņi izrāda draudzību un pieķeršanos.

Kaķu kopšanas līdzekļus atradīsiet šeit: kopšanas līdzekļi.

 

 

Kažoka kopšana ir kaķu veselības barometrs:

  •         Ja kaķis nemazgājas, kažoks zaudē savu veselīgo izskatu un spīdumu, parādās smaka. Tas var brīdināt par slimību risku.
  •         Emocionālās vai fiziskās problēmas var novest pie pretējā rezultāta – pārmērīgas mazgāšanas. Piemēram, vienas vai vairāku vietu laizīšana sāpju vai uztraukuma dēļ. Mēdz būt grūti noteikt, vai kopšanas paradumi ir "normāli" vai pārmērīgi, taču novērošana palīdzēs to saprast, pamanot pazīmes laicīgi. Pārmērīgas tīrīšanas dēļ āda var izskatīties bojāta vai sāpoša, var rasties zilumi, infekcijas, palielināties izvemto spalvas kamoliņu daudzums, matu izkrišana vai izveidoties plikumi attiecīgajās vietās. Visbiežāk tie parādās uz pakaļkājām, astes pamatnes, augšstilba iekšpusē vai uz vēdera.

 

Kaķus nekad nedrīkst sodīt par nepietiekamu vai pārmērīgu kažoka kopšanu. Nepieciešams noskaidrot, kas izraisījis problēmu. Nosakiet cēloņus un strādājiet pie to novēršanas.

 

Uzvedības iemesli

  •         Stress un uztraukums: Psihogēnā alopēcija uz nervu pamata ir visizplatītākais kaķu pārmērīgas kopšanas iemesls. Tas ir ieradums, ko iegūst, meklējot mierinājuma veidus, un kas parasti saistīts ar apkārtējās vides izmaiņām, piemēram, pārcelšanos uz jaunām mājām, jaunu iemītnieku parādīšanos vai saimnieku dienas kārtības izmaiņām.
  •         Garlaicība: ja kaķim nav pietiekami daudz pieejamo aktivitāšu, kas viņu garīgi un fiziski attīstītu, viņam var ievērot pārmērīgās mazgāšanas parādīšanos.
  •         "Pārcelšanās": kaķi mazgājas, lai uzlabotu emocionālo pašsajūtu. Uzvedību, kas šķiet situācijai neatbilstoša, bet ļauj nomierināties sauc par "pārcelšanas" uzvedību. Jūsu kaķis var pēkšņi sākt mazgāties, kad izjūt bailes. Tas palīdz mazināt spriedzi, ja nezina, kā reaģēt uz radošos situāciju. Piemēram, kaķis, kas sastopas ar agresīvu dzīvnieku, var (tā vietā, lai aizbēgtu) pēkšņi sākt izmisīgi laizīties. Vai varbūt viņš nepareizi novērtēja attālumu un lēciena laikā nokrita, un tad no dusmām pēkšņi sāka laizīties. Šajā gadījumā mazgāšanās kalpo kā pašnomierināšanas mehānisms.

 

Veselības problēmas

  •         Gados vecāki kaķi un tie, kas cieš no artrīta vai aptaukošanās, var nespēt pietiekami sevi kopt. Sazinieties ar veterinārārstu. Arī jūs varat sniegt palīdzību: izķemmējiet sava mājdzīvnieka kažoku.
  •         Ja kopšana kļūst par pārmērīgu un pat sagādā fiziskas ciešanas (piemēram, veicina spalvu izkrišanu vai ādas bojājumus), noteikti konsultējieties ar savu veterinārārstu. Tas var palīdzēt noteikt ar to saistītās slimības vai sāpes. Kaķi, atšķirībā no suņiem, neizrāda sāpes tik acīmredzami. Pārmērīgā mazgāšanās ir viena no pazīmēm, kas parāda, ka kaut kas nav kārtībā.

Sāpes: dēļ sāpēm, kas radušās, piemēram, no artrīta, kaķi var laizīt locītavas, lai mazinātu diskomfortu. Tāpat viņi var laizīt vēderu, ja izjūt vēdera sāpes vai slimo ar urīnceļu infekciju.

Alerģija: alerģija pret pārtikas produktiem vai reakcija uz vides alergēniem, piemēram, ziedputekšņiem un putekļiem, vai blusu un kukaiņu kodumiem.

Parazīti: utis, blusas, ērces un ausu ērcītes.

Ādas infekcijas: sēnīšu, kā arī baktēriju un rauga sēnīšu izraisītās infekcijas.

Ādas čūlas: Brūces un pat daži vēža slimību veidi.

Citas: hipertireoze, diabēts.

 

Kā neļaut kaķim sevi pārāk daudz mazgāt?

  •         Ja jums ir bažas par dzīvnieka veselības stāvokli, aizvediet to pie veterinārārsta.
  •         Ja problēmas iemesls ir izmaiņas apkārtējā vidē, ievērojiet noteikto rutīnu un ikdienas rituālus, lai kaķis zinātu, ko sagaidīt.
  •        


Ja dzīvnieks cieš no garlaicības un kustību trūkuma, nodarbiniet to ar aizraujošām aktivitātēm. Tam vislabāk ir piemērotas spēles, kas imitē medības.

 

Visas pieejamās rotaļlietas atradīsiet šeit: rotaļlietas kaķiem.

 

Atpakaļ