Kā stādīt un aprūpēt zemeņu stādus?

Kad stādīt? No agra pavasara līdz vēlam rudenim.
Kad būs gatavas ogas? No jūnija beigām līdz jūlijam, tomēr, stādot dažādas ogu šķirnes, ražu var baudīt arī divu mēnešu garumā.

 

Kur stādīt un kādā augsnē? Zemenes ieteicams stādīt vieglā augsnē- mālsmilšainā un vidēji smilšainā vietā, kur skābums (pH) ir 5,5-6,5. Pirms stādīšanas, nepieciešams vietu iznīcināt no nezālēm un augsni samēslot. Ja stādiet pavasarī, tad augsni vajadzētu sagatavot jau rudenī.

Stādīšana. Lai kontorlētu zemeņu augšanas procesu, ieteicams uzstādīt plēves, agroplēves pārsegu. Lietojot šos pārsegus, jums mazāk tās būs jālaista, mazāk jāravē, turklāt stādi tiks pasargāti no puves izplatīšanās, kā arī ogas būs tīras. Tāpat ir iespējams uzstādīt apūdeņošanas sistēmu, lai atvieglotu apkopšanu, kā arī lai augiem neuzbrūk slimības un tās nepūtu.

Jāstāda ar 30-40 cm atstarpēm starp stādiem, un rindu atstarpēm 40-50 cm attālumos. Stādus stāda 10 cm dziļumā. Jāatceras, ka nekādā gadījumā nedrīkst apbērt zemeņu augšanas pumpuru, jo tad augs vītīs un nomirs. Caurumus aizpilda ar suspensijas granulām, tad tos aplaista.

 

Uzturēšana. Augi pareizi jālaista- augšanas periodā, pirms ziedēšanas jālaista vismaz 1-2 reizes, kad nobriest un ogas sāk gatavoties- 2-4 reizes un pēc ogu novākšanas 2 reizes. Laistīšanas kurss- 2-3 spaiņi ūdens uz 1m2 zemeņu.

 

Ogām vienmēr noņem jebkāda veida kukaiņus, jo tie tām atņem barības vielas. Lai izvairītos no slimībām pēc ražas novākšanas, nogriežiet vecās lapas un slimos stādus, uzsmidziniet fungicīdu, un mēslojiet ar zemenēm paredzēto mēslojumu.

 

Zemeņu audzes jāatjauno ik pa trim gadiem, citādāk raža samazinās, ogas paliek mazākas, tām mazākas aizsargspējas pret kaitēkļiem un slimībām.

 

Ieteicamās šķirnes:

Agrā- ‘Rumba’ un ‘Daroyal’;

Vidēji vēlā- ‘Sonata’, ‘Darselect’ un ‘Roxana’;

Vēlā- ‘Salsa’ ir ‘Pandora’.

Atpakaļ