Kā izaudzēt kazenes un avenes?

Kad stādīt? Ideālais laiks aveņu un kazeņu stādīšanai ir rudens, bet stādus, kas audzēti podos var stādīt visu silto sezonu.

Kad būs ogas? Augsutā- Oktobrim.

Atrašānās vieta un augsne: bagātīga, vidēji mitra augsne, ar skābumu (pH) 6,5. Nepiemēroti smilšainām augsnēm. Pirms stādīšanas būtu ieteicams mēslot ar organisko vai minerālmēslojumu. Nepiemēroti stādīt blakus kartupeļiem vai tomātiem, jo tiem mēdz būt sēnīšu slimības, kas var ļoti kaitēt avenēm un kazenēm.

Stādīšada: stāda vēlā rudenī vai agrā pavasarī. Profesionāļi iesaka avenes stādīt rudenī, pat pie +4 ° C to mierīgi var darīt, tad nākošgad būs jau bagātīga raža. Ja stāda pavasarī, var gadīties, ka tas ir ar sausiem laikapstākļiem un ogulājiem var nebūt pietiekamā mitruma deva, tad stādi var sliktāk augt.

Jāstāda ar 0,5 m distanci starp ogulājiem. Starp rindām atstājot tik daudz vietas, lai tos viegli apkopt un vēlāk viegli eivākt ražu.

Stāda sekli- bedri izrok aptuveni 15 cm dziļumā, tādā pašā dziļumā, kā pirms tam auga, tad pārkaisa ar nelielu augsnes slāni 4-5 cm biezumā.

Avenēm nepieciešams uzstādīt balstus, lai tās neizgāžas. Uzmanību!!! Ja stādot sabojāsiet sakņu pumpurus, tad tas ļoti ietekmēs augu augšanu, tie var neaugt kā nākas. Tāpēc pievērsiet tam lielu uzmanību, lai tā nenotiktu!

Kopšana: kazenēm un avenēm pēc iestādīšanas atstāj aptuveni 20 cm garus stiebrus. Avenes un kazenes mēdz izaudz ar apaļu lapotni. Krūmiem nepieciešama retināšana. Pavasarī apskatiet stiebrus, atstājiet tikai 8-12 labi augošus un veselīgus stiebrus, pārējos iznīcinot. Augšanas laikā tie izaudzēs jaunus dzinumus, kad tie ir 15 cm garumā, tad vājos dzinumus iznīciniet, lai pietiek enerģijas jaunajiem, spēcīgajiem dzinumiem.

Avenes var stādīt rudenī vai pavasarī, bet piemērotākais stādīšanas laiks ir agri rudenī, lai līdz salam stādi iesakņojas un agri pavasarī sāktu augt. Stādot avenes pavasarī, jāatceras, ka pumpuri sāk plaukt agri.

Stādīšanai sagatavotu aveņu stādu saknēm jābūt vismaz 15 – 20 cm garām, ar spēcīgu sakņu kamolu. Garās saknes jāapgriež, lai netraucētu stādīšanu. Stāda virszemes daļu arī apgriež, atstājot 20 – 30 cm. Neapgriezti stādi nākamajā gadā veido ļoti vājus dzinumus, kas nedod labas ražas.

Avenes stāda 40 cm dziļās un 30 cm platās stādāmās bedrēs. Stādot rūpīgi izvieto saknes, bet augsni noblīvē, lai tās piegultu saknēm, turklāt jāraugās, lai saknes kakliņš atrastos vienā līmenī ar augsni, bet adventīvie pumpuri būtu augstu un pēc apliešanas neatkailinātos.

Pēc iestādīšanas stādus spēcīgi aplej, it sevišķi pavasarī. Pēc tam augsni ap stādiem mulčē ar kūdru vai trūdzemi, mulču, lai, stādot pavasarī, augsne saglabātu mitrumu, bet stādot rudenī, pasargātu saknes no izsalšanas ziemā.

Avenes audzē krūmos vai slejās. Audzējot krūmos, stādus stāda rindā ik pēc 70 cm. Turpmākajos gados katrā krūmā atstāj 10 – 12 viengadīgos dzinumus. Stādot slejās, stādus var izvietot biežāk, stādot tos vienā rindā ik pa 30 – 50 cm vai divās 30 – 40 cm attālās rindās, starp augiem ieturot 30 – 50 cm. Stādot divās rindās, ātrāk veidojas vienlaidus sleja, tāpēc ātrāk var iegūt pilnu ražu.

Jaunos stādījumos pirmajos gados var iztikt tikai ar organiskajiem mēsliem, kurus iestrādā agri pavasarī pēc pirmās irdināšanas mulčas veidā vai rudenī, augsni pārrokot.

Ieteicamās šķirnes, ko stādīt:
Avenes- Polana, Polka, Golden Queen (dzeltenās);
Kazenes- Gazda  

Atpakaļ