Kā izaudzēt ērkškogas?

Kad stādīt? Ideāls laiks ērkšķogu stādīšanai ir rudenī, bet stādus, kas audzēti podos var stādīt visu silto sezonu.

Kad būs ogas? Jūlijā- Augustā

Atrašanās vieta un augsne: ērkšķogas ir viegli audzēt un kopt. Labāk aug auglīgās, pietiekami mitrās (taču neizmirkušās) augsnēs, ar labām fizikālajām īpašībām. Jāņem vērā, ka tām patīk nedaudz skāba augsne pH 6-6,5.

Stādīšana: bedri sagatavo tādā izmēr, kur viegli ielikt augu ar visām saknēm, pievieno uzlabotu augsnes kompostu un aizber ciet. Stāda par 8-10 dziļāk nekā pirms tam augušas, lai augs labāk iesakņojas un raža ir ātrāka.

Ogulāju veidošanu sāk ar apgriešanu tūlīt pēc stādīšanas. Audzējot ērkšķogas ar vienu pamatzaru, atstāj vienu vadzaru, bet visus sānu dzinumus pirmajā gadā izgriež. Galotni nedrīkst aiztikt, jo pamatzaram jāaug augstumā, nevis jāzarojas.

Galotnes dzinumu regulāri uzsien vertikāli pie bambusa nūjām. Ja tam ļauj noliekties, sāk veidoties sāndzinumi, un centrālais vairs neaug uz augšu.

Otrajā gadā ogulāji izdzen pietiekami daudz sāndzinumu. No tiem veido vainagu.

Uz pamatzara līdzās īsiem dzinumiem (augļzariem) ļauj augt arī garākiem (50 – 60 cm) dzinumiem. Tos gan nevar audzēt līdz metram, jo tad jau zari gulēs uz zemes. Ja nepieciešams, spēcīgākos sānzarus saīsina. Uz viena pamatzara ražai atstāj tikai tik daudz sānzaru, lai vainags ir pietiekami izretināts un izgaismots un tajā nevar attīstīties miltrasa.

Uzturēšana: Organizskais mēslojums (kūtsmēsli, komposts) un minerālmēsli, kurus parasti uzber vēlā rudenī vai ļoti agrā pavasarī. Tikai nedrīkst sārmot un mēslot vienlaicīgi.

Ieteicamās ērkšķogu škirnes: Hinnonmaki Gelb, Mucurines, Invicta, Hinnonmaki Rot 

Atpakaļ