Kā audzēt un uzturēt mellenes?

Lai iegūtu bagātīgu ražu, jāievēro daži svarīgi noteikumi:

  1. Vieta un augsne: mellenēm patīk saule, ja aug ēnā, tās slikti garšo. Vislabāk piemērota vāji skāba augsne pH 4,3-4,8- speciāli mellenēm domāti substrāti. Mellenes ir ilgdzīvotājas, tāpiec pie augsta gruntsūdeņu līmeņa jāsagatavo drenāžas, lai novadītu lieko ūdeni, jo saknes nevar stāvēt ilgstoši ūdenī. Augsnei pašai par sevi vajadzētu būt labi apstrādātai, ideāli, ja vēl pirms tam iznīdē visas nezāles.
  2. Stādīšana: melleņu stādi (vislabāk no podiņiem ar labi attīstījušos sakņu sistēmu), stāda aptuveni 60 centimetru dziļumā, kas pēc tam piepildīta ar speciālo kūdras substrātu domātu melleņu augiem. Stāda tādā pašā dziļumā, kā tie auguši pirms tam. Nevajadzētu salauzt vai sabojāt kātu, tas veicinās pūšanu. Iestādītos augus audzē vislabāk tikai speciālajā augsnē, tajā tie jutīsies vislabāk, būs visas vajadzīgās minerālvielas. Speciālsti iesaka nežēlot naudu un nopirkt speciālos stimulantus, kas uzlabos augu dzīvotspēju un atvieglos to kopšanu.
  3. Kopšana: šiem augiem ļoti nepieciešams mitrums, sevišķi augiem, kas nesen iestādīti. Tikai nerīkst krūmu noslīcināt, tad augs var aiziet bojā. Raža būs vislabākā, ja lietosiet speciāli izstrādātu mēslojumu. Dzeltenas lapas augiem ir signāls, ka tiem trūkst slāpeklis un dzelzs (vairumā gadījumu), ja lapas ir sarkanām vai brūnganām maliņām, tad tas leicina par fosfora, kālija un magnija trūkumu. Vienlīdz svarīga ir arī krūmu griešana: divas līdz trīs reizes gadā, jāatstāj 2,3 un 4 gadus vecus kātus. Ja tie ir vecāki, tos obligāti jānogriež.

Speciālisti iesaka:

Šķirnes, ko iesaka audzēt: tiem, kuri vēlas agro ražu, ieteicami: „Chanticleer“, „Duke“, „Puru“ un „Early Blue“, tiem, kuriem labpatīk vairāk lielogu, iesakām tādas šķirnes, kā „Bluejay“, „Reka“, „Sierra“, „Patriot“, „Bluecrop“ vai „Chandler“.

Atpakaļ