DECEMBRA DARBI DĀRZĀ

Decembris - mēnesis, kad ir pabeigti gandrīz visi darbi sakņu un augļu dārzā. Tomēr pat tad, kad zeme ir sasalusi, laiku pa laikam apmeklējiet dārzu. Ne tikai, lai pārbaudītu kokus, vai zaķi un peles nav tos apgrauzuši, bet arī, lai sakārtotu apsējus un samīdītu sniegu vai izrakt celiņus.

Darbi sakņu dārzā

Ja vēlaties siltumnīcā sākt darbu agrāk pavasarī, ieteicams decembrī izlīdzināt zemi un pārklāt to ar skujkoku zariem vai pakaišu kūdru. Tā zeme mazāk sasalst.

Sakāmvārds saka: “Kaļam ragavas vasarā” Tikai lojāli dārznieki zina, ka decembris ir lielisks laiks, lai pārdomātu nākamā gada plānus: ko sēt, kur stādīt, ņemot vērā augu seku, lai būtu laba raža. Ir svarīgi arī iepriekš rūpēties par dažādiem dārzeņiem, puķu sēklām, augšanas vidi, diedzētavām, mēslojumu un svarīgiem instrumentiem.

Darbi augļu dārzā

Gaisam un zemei salstot pārliecinieties, lai jutīgākie augi būtu pārklāti, bet aug saknes būtu mulčētas ar zāģu skaidām vai kūdru. Ja decembra sākumā nav sniega, ir pienācis laiks apgriezt augļu krūmus - ietaupīsit laiku pavasarī. Lai jāņogas un ērkšķogas uzturētu nemainīgu un bagātīgu ražu un ogu kvalitāte nepasliktinātos, tās katru gadu ir jāatjauno, izgriežot vecos stublājus.

Sniegs sasilda augus, bet var arī netieši tos sabojāt: kad ir daudz sniega, savvaļas dzīvnieki var viegli sasniegt augļu koku vai viengadīgo zaru nenosietos zarus. Lai tas nenotiktu, samīdiet sniegu ap augļu kokiem. Tomēr, lai pareizi aizsargātu kokus, pirms ziemas ieteicams tos apsiet ar aizsargājošo tīklu.

Lai arī sniegs ir dabiska augu aizsardzība no aukstuma, pārāk biezs slānis nav labs. Sniegs jānoņem no dižskābarža kokiem, tūjām, lauriem, augļu kokiem un augļu krūmiem. Tikai nekratiet augu aiz zariem - aukstuma laikā tie ir ļoti trausli.

Darbs puķu dārzā

Ar ziemas iestāšanos galvenā uzmanība vairs nav pievērsta puķu dobēm ārpus telpām, bet gan telpaugiem, kuriem aukstā sezona ir visgrūtākā. Ziemā augiem var pietrūkt gaismas, tāpēc pārliecinieties, ka gaismas mīlošie augi atrodas tuvāk logam. Augus, kas baidās no aukstuma - efejas, scindapsi un papardes - jānovieto tālāk no loga. Ieteicams blakus novietot trauku ar ūdeni - ziemā augiem bieži trūkst mitruma, jo ieslēgtās sildīšanas ierīces iztvaicē mitrumu telpās. Laistiet telpaugus pēc vajadzības: ja istaba ir ļoti silta, iespējams, vajadzēs laistīt biežāk nekā vasarā.

Sīpolu ziedi, īpaši tulpes, ziemā arī var ziedēt podos mājās. Pēc stādīšanas un iesakņošanās, podus jātur vēsā telpā, līdz pienāks laiks ziedēt. Iesakņojušies sīpoli jāuzglabā vēsā telpā (1-2°C temperatūrā), pretējā gadījumā augi augs zemi, neveidos kvalitatīvus ziedus vai vispār nezied.

Atpakaļ