AUGUSTA DARBI DĀRZĀ

Augusts ir pēdējais vasaras mēnesis, kad mēs ne tikai aktīvi novācam ražu, bet arī sākam gatavoties nākamajam gadam. Laicīgi un pareizi paveikuši vissvarīgākos darbus, priecāsimies par dārzu ne tikai tagad, bet arī nākotnē.

Darbi sakņu dārzā

Ir pienācis laiks novākt burkānus, bietes, sīpolus, zaļās pupiņas un agros kartupeļus. Ir svarīgi katru dārzeņu šķirni novākt pienācīgi nogatavojušos un pēc iespējas ilgāk turēt vēsumā, piemēram, sīpolu vajadzētu novākt, kad loki nogulst un sīpoliņi izauguši un iegūst dzeltenīgu nokrāsu. Ja noņem priekšlaicīgi, ārējā miza var būt neizveidojusies, un kakliņš paliks būs par biezs un atvērts, tāpēc patogēni viegli iekļūs sīpolā. Tagad ir lielisks laiks ievākt un kaltēt garšvielu augus. Šajā laikā parasti tiek ievākts timiāns, oregano, melisa, baziliks, dilles, piparmētras, sinepju sēklas. Mēs iesakām augus ievākt saulainā dienā un tūlīt pēc novākšanas tos kaltēt.

Parūpējaties arī par augu aizsardzību pret kaitēkļiem. Tam lieliski der insekticīdi, kas iznīcina grauzējus un sūcošus kaitēkļus. Smidzināt no rīta vai vakarā, kad nav vējains un gaisa temperatūra nepārsniedz +24 ° C.

Pats laiks svaigai rudens ražai iesēt ātri augošus dārzeņus: spinātus, salātus, redīsus vai dilles. Joprojām nav par vēlu augusta pirmajā pusē sēt lapu bietes, kuras uzaug 50–60 dienu laikā.

Kad dārza platības kļūst brīvas, ir vērts sēt siderācijas augus, kas ne velti tiek saukti par zaļo mēslojumu. Tas ne tikai neļaus dārzam aizaugt ar nezālēm, bet arī uzlabos augsnes struktūru. Šādi augi ātri aug, to saknes uzņem barības vielas no dziļajiem augsnes slāņiem, un pākšaugi arī uzkrāj slāpekli. Kad siderācijas augus sarok pirms ziedēšanas, labvēlīgās vielas paliek augsnē. Tiesa, sējot šos augus, ir ļoti svarīgi pievērst uzmanību augsekai. Zaļajam mēslojumam vispiemērotākie pākšaugi: rupjās lopbarības un šaurlapu siderācijai lupīnas, lopbarības pupas, seradeles un vīķi.

Darbi augļu dārzā

Joprojām ir iespējams retināt augļu koku vainagus, lai novērstu mitruma uzkrāšanos un labāku augļu nogatavošanos, bet galvenā atzarošana jāatstāj pavasarim. Jau šobrīd varat sākt sagatavot dobes rudenim augļu koku stādīšanai. Vissvarīgākais ir iznīcināt nezāles un kaitēkļus un, protams, pareizi mēslot augsni.

Augusta beigas ir piemērots laiks, lai izgrieztu nederīgos aveņu un kazeņu stublājus tieši līdz zemes virsmai. Citiem vārdiem sakot, augšanai ir jāatstāj tikai jaunie viengadīgie stiebrus. Visus izgrieztos stublājus iznes un iznīcina. Vēl racionālāk ir tos sasmalcināt ar speciālu smalcinātāju un iespraust augsnē.

No augusta vidus - labākais laiks zemeņu stādīšanai. Lai atvieglotu to apkopi, ieteicams ierīkot dobes, kas pārklātas ar polietilēna plēvi, melnu agro plēvi vai ģeotekstilu. Izmantojot šos pārklājumus, būs nepieciešama mazāka ravēšana, laistīšana, nevajadzēs irdināt augsni, turklāt stādi tiks pasargāti no rūgtās puves izplatīšanās, un varēsiet baudīt tīras ogas.

Ja stādāt dobēs, kas pārklātas ar īpašu segumu, vajadzētu iegriezt krusteniski stādīšanas vietu: 30–40 cm starp stādiem un 40–50 cm starp rindām. Stādus stāda 10 cm dziļumā. Atcerieties, nekādā gadījumā nedrīkst ar zemi apklāt cera serdi, jo augs sāks nīkuļot un mirs. Dobītē vajadzētu iebērt mitrumu absorbējošas granulas, iestādot stādus aplaistīt.

Grauzēji šajā laikā atgriežas dārzos, tāpēc ir vērts uztraukties par aizsardzību no tiem. Lai aizsargātu koku saknes no grauzējiem, mulča jānoņem un pēc ražas novākšanas neaizmirst par tukšo vietu, jo aizaugušas nezāles var kļūt par to pajumti.

Darbs puķu dārzā

Lai ziedi uzziedētu bagātīgāk un ilgāk, ir nepieciešams tos apmēslot, un tagad ir īstais laiks. Biežāk mēslot nepieciešams bagātīgi ziedošos ziedus, īpaši viengadīgos un ilgi veģetējošos augus: petūnijas, celozijas, verbēnas un citus. Ir ļoti svarīgi savlaicīgi novākt vai nogriezt puķu vai krūmu noziedējušos ziedus, jo, kad tie nokalst, tie ātri sapūst. Tad jūsu augi ziedēs ilgāk un bagātīgāk, būs skaistāki.

Augusta sākumā, tieši augsnē, ir sējami daudzgadīgie augi, tādi kā silpurenes, saulpurenes u.c. Lielisks laiks, lai stādītu divgadīgu augu stādus, kurus sējāt pavasarī vai vasaras sākumā. Mēneša beigās neaizmirstiet iestādīt sīksīpolu puķes: zilsniedzītes, muskares, krokusus un sniegpulkstenītes. Tās vienā vietā var augt līdz pieciem gadiem. Stādot, neaizmirstiet mulčēt ar kūdru, jo mulča pasargās augsni no aukstuma un palīdzēs saglabāt mitrumu.

Ir pienācis laiks stādīt peonijas, jo virszemes daļa jau ir pārstājusi augt, un mazās saknes vēl nav sākušas augt. Bedre būtu jāizrok jau iepriekš, jāpievieno komposts un jāļauj zemei sastāvēties. Peonijas labi iesakņojas sešu nedēļu laikā.

Atpakaļ