Kā pareizi sēt un izprast sēšanas principus?

Lai pareizi izvēlētos visu nepieciešamo sējas darbu veikšanai, vispirms ir jāsaprot, kāda veida augsnē konkrētais augs jāsēj un jāaudzē. Pie augsnes pieder kūdra un tās substrāti, piemēram, komposts, dažādi augsnes maisījumi, un augsnes bagātināšanas materiāli, kas uzlabo tās fizikālās īpašības, un kas var uzlabot ķīmiskās un (vai) bioloģiskās īpašības, izpausmes: biohumus, zirga mēslu komposts, smiltis, māls utt.

Kura augsne ir vispiemērotākā, lai sētu un pārstādītu augus?

Sēklu diedzēšanai vispiemērotākais ir kūdras substrāts, kā sastāvā ir sabalansēts daudzums mēslojuma un mikroelementu, kas atbilst visām augu minimālajām prasībām. Kūdras struktūra ir ļoti smalka (0-20mm). Jau pēc 2-3 nedēļām dēstus var pārsādīt citā augsnē un tad tos papilds ir jāmēslo.

Lai pārstādītu augus ieteicams izvēlēties kompostu maisījumus vai augsni, jo tie ir vienīgie maisījumi, kuros tiek izmantotas pārstrādāti biomateriāli, apstrādāti kūtsmēsli. Humus- tas palielina augsnes auglību ilgtermiņā. Tā sastāvā ir tikai organiskās vielas. Komposts, atšķirībā no kūdras substrāta, labāk uztur saglabā mitrumu, nav nepieciešama bieža laistīšana.

Kūdras substrātu, kompostu vai augsni vēl papildus var uzlabot ar augsnes bagātinātājiem (vermikulītu, agroperlitu, ZeoVit) vai mitrumizturīgās granulas, augsnes uzlabotājus.

Eksperti iesaka

Neaizmirstiet pievērst uzmanību, cik skābā zemē (kāds pH nepieciešams augsnei) augs vislabāk jutīsies. Vislabākais skābums (pH) dārzeņu audzēšanai ir 6,0-6,6, piemēram, skābu augsni mīloši augi (rododendri, acālijas)- 4,0-4,8. Kad augsnei nav vēlamā skābuma, tad augiem traucēta barības vielu uzņemšanas spēja, kā arī augšana.

Toties telpaugiem ieteicams izvēlēties speiālistu izgatavotu augsnes maisījumu, piemēram, orhidejām- speciālo orhideju augsni, kaktusiem- sukulentu augsni u.c. Katram augam, lai tas augtu un attīstītos ir sava individuālā struktūra un sastāvs.

Kā uzlabot augsnes kvalitāti?

Augsnes kvalitāti var uzlabot ar kūdru vai kompostu, ja augsne ir smilšāina, tad ar mālu. Bet ir ieteicams izvēlēties speciāli izgatavotus augsnes uzlabotājus (mēslojumu)- biohumus, zirga mēslu kompostu un tā tālāk, jo tie satur daudz makro un mikro elementus, vitamīnus, fermentus un nepieciešamāsmikrofloras. Turklāt tas ir labāks par jebkuru organisko mēslojumu.

Bio humusam un zirgu mēslu kompostam ir šādas īpašības:

Palielina humusa slāni, atjauno augsnes auglību;

Veicina sakņu augšanu, uzlabo sakņu struktūru;

Uzlabo augu šķidrumu uzņēmību;

Uzlabo augsnes mikrobioloģisko aktivitāti;

Paātrina organisko vielu mineralizāciju;

Palielina ražu un augsnes organisko tīrību.

Ir ļoti svarīgi izmantot šos produktus saskaņā ar nozares profesionāļu ieteikto.

Atpakaļ