Kā izvēlēties pareizos traukus?

Kā izvēlēties pareizo trauku augu pārstādīšanai?

Ideāls trauks pārstādīšanai jaunā posā ir tāds, kurš ar jūsu rokām un visu augu un tā zemi viegli ietilpst jaunā podā. Būtībā jums jāizvēlas 4-6 cm diametrā lielāks pods nekā bija iepiekš.

 

Vai keramikas podi atšķiras no plastmasas podiem? Kādas ir to priekšrocības un atšķirības, trūkumi?

Keramiskie podi ir taisīti no dabiski miljoniem gadu laikā attīstīšusies māliem. Māls būtībā ir minerālu un organiskie materiālu kopums. Māla trauku formas apstrādā, tos dedzinot augstā temperatūrā- organiskie materiāli sadeg, taču minerāli pārvēršas kristālos. Māla produtks kļūst porains kā sūklis, pilns ar mikroskopiskiem gaisa burbulīšiem- tā arī ir lielākā māla poda priekšrocība, to salīdzinot ar plastmasu. Pa šiem gaisa burbuļiem augi elpo. Poraina māla poda sienas ir kā termoss. Tie augu saknes aizsargā no pēkšņām temperatūras izmaiņāsm. Māla puķu pods saules staros uzsilst lēnām, bet ja tas pārkarst, to jāiemērc ūdeni un tad tas, iztvaikojot atdzisīs.

Tā kā māla podiem nepieciešamā nedzināšanas temperatūra ir ap +1000 grādi Celsija (kas ir ļoti dārgi), tad industrija sāka ražot lētākus plastmasas podus. Lielākā plastmasas podu priekšrocība, protams, ir to cena, turklāt, tie ir vieglāki svarā, zeme tajos neizžūst tik ātri kā māla podos.

Pārstādot augus plastmasas podos, ieteicams ir izveidot drenāžu (ar keramzītu, akmentiņiem, šķembām), lai auga saknes neizmirkst.

 

Kāda ir atšķirības starp glazētiem un neglazētiem podiem? Kādas ir katra priekšrocības un atšķirības?

Neglazēti podi izskatās visdabiskāk. To sieniņas gaisa un ūdens caurlaidīgas. Bet pēc kāda laiciņa uz sieniņām var uzkrāties sāļi, tāpēc tie saudē savu estētisko izskatu, maina krāsu. Turpretī glazēto podu sieniņas grūti vada ūdeni un gaisa caurlaidību, taču uz tiem neuzkrājas sāļi un tie estētiski ilgi izskatās glīti.

 

Kāda ir atšķirības starp podiem ar caurumiem un podiem, kuriem to nav? Kādas ir to priekšrocības un trūkumi?

Podi bez caurumiem parasti ir dekoratīvi un tajos parasti ievieto augus, kuri jau ir caurumotos plastmasas traukos. Augus, protams, drīkst stādīt arī šādos bezcaurumu podos, taču atcerieties par lielākas drenāžas izveidošanu. Augu kopšana būs sarežģītāka un pastāv risks, ka augi „noslīks“.

Augus, kas audzēti podos ar caurumiem ir vieglāk kopt un kontrolēt, jo pēc neilga brīža (aptuveni 30 minūšu laikā) liekais ūdens iztek un saknes neizmirkst. Turklāt auga saknes ir labāk vēdinātas.

 

Vai poda formai ir nozīme, kad plānojiet pārstādīt augus?

Pirms augu stādīšanas vai to pārstādīšanas, vispirms jāatrod šo augu augšanas īpatnības un vajadzības. Jāatceras: ja augu saknes aug dziļi uz leju, tad podu vajadzētu izvēlēties pēc iespējas dziļāku, taču šaurāku, ja saknes ir platākas, tad pavisam otrādi- platāku podu un seklāku.

 

Vai drīkst augus pārstādīt jau reiz lietotos podos?

Jā, var, protams, tomēr tos ieteicams pirms tam izmazgāt karstā ūdenī ar dzeramo sodu. Vēl tos var uzkarsēt karstā krāsnī, lai jaunos augus pasargātu no parazītiem un slimībām.

 

Vai podus ziemā var atstāt laukā?

Ziemā lielākais ienaidnieks ir ūdens. Jebkurš trauks, kas pildīts ar ūdeni var iekšpusē sasprāgt, tāpēc labāk tos turēt kaut kur zem jumta, pasargātus no laikapstākļiem. Protams, ja stādiet augus āra nolūkiem, tad vajadzētu izvēlēties podus no plastmasas vai akmens, uz kuru etiķetēm ir norādīts, ka tie ir piemēroti āra apstākļiem.

 

Kāda veida podi jāizvēlas puķēm, kas aug uz balkona?

Ja izvēlieties keramiskos podus, tad vispiemērotākie ir māla podi ar caurumiem un notekūdens paliktņiem. Labāk izvēlēties tādus lielākus izmērā, jo puķes, kas tajos tiks stādītas būs ne tikai vairāk dekoratīvas, bet arī tās būs mazāk jālaista. Tiesa gan, ka plastmasas podu piedāvājms ir daudz plašāks. Balkona puķes vislabāk izskatās lielās kastēs un nokarenajos podos. Specializētajos veikalos piedāvājumā ir daudz dažādu podu, kuriem jau ir iestrādāta laistīšanas sistēma un drenāžu apakšā- tā absorbēs lieko ūdeni un ļaus saknēm labāk elpot, pēc auga vajadzībām.

Atpakaļ