Dārza darbarīki

Dārza darbus nevar iedomāties bez intstrumentiem- lāpstas, grābekļa vai dakšas, kas paātrina un atvieglo darāmo darbu kvalitāti. Dārzā izmantojamos rīkus varētu apakšiedalīt dārza darbu, zemes darbu un koku darbu darbarīkos.

Jāpatur prātā, kad izvēlaties nepieciešamos darbarīkus, jāpievērš uzmanība ne tikai to kvalitātei, bet arī piemērotībai tam cilvēkam, kas šo darbu veic. Bērniem atšķirībā no pieaugušajiem vajadzētu dot mazākus darbarīkus, kas piemēroti gan viņu augumam, gan spēkam.

Īss apkopojums par darbarīkiem:

Kapļi:

Kapļus varētu iedalīt pēc to pielietojamības- ir klasiskie ar garo kātu, rokas, nezāļu kaplējamie un rušināmie.

Kapli asina aptuveni 25 grādu leņķī, uzasinātā mala nedrīkst būt biezāka par 0,3 mm. Kāta garumam jābūt ganrīz vienāda garuma ar cilvēka augumu.

Mazie dārza rīki:

Mazos rīkus var iedalīt- stādīšanas lāpstiņa, stādīšanas dakšiņa, grābeklis- lāpstiņa, rušinātājs un grābeklītis.

Mazie darbarīki ļoti labi noder, atvieglo mazo augu stādīšanu, piemēram, zemeņu vai ogulāju un citos darbos. Tie ir aptuveni 25-48 cm gari darbarīki, dažādās formās. Darbarīki atgādina cilvēka rokas pirkstus.

Lāpastas:

Tās var iedalīt- grūtu darbu lāpstas (akmeņu rakšanai), vieglāku arbu veikšanai (stādīšanai, bedru rakšanai), lai veiktu nelielus raksānas darbus.

Pērkot lāpstu, jāņem vērā roktura izliekums un cilvēka spējas. Pieaugušo lāpstas ir aptuveni 50 – 60 cm garas, pusaudžiem īsākas. Asmeņi uzasināti 3-4 mm biezumā. Lāpstas roktura galam būtu viegli jāieguļ plaukstā, apmēram 4 cm diametrā. Lāpstas kātam no zemes jābūt līdz strādātāja krūšu apakšai. Visērtākais ir dubultās kniedes rokturis.

Grābeklis:

Grābekli lieto, lai sagrābtu nokritušās koku lapas, uzrušinātu augsni vai ierušinātu iesētās sēklas augsnē.

Grābekļus var iedalīt- augsnes grābeklis- tradicionālais (augsnes izlīdzināšanai, dobju sagatavošanai un citiem uzdevumiem), vēdekļveida grābeklis (lapu grābšanai), aeratora grābeklis (sūnu rušināšanai, zālienam), zāles vācamais grābeklis (ar platu galu, gan zālei, gan lapām, parasti vecās zāles sagrābšanai), speciālie grābekļi (puķēm, rozēm).

Dakšas:

Dakšas lieto dažādiem dārza un lauksaimniecības darbiem, ar tām var viegli uzkraut kaudzi un to savākt.

Tās var iealīt: mēsludakšas (3-4 zaru), siena dakšas (2-3 zaru), rakšanas dakšas ar četriem zariem, paradti īsas un pakanas. Īpaši ērti lietot, ja augsnē ir daudz nezāļu. Dakšas ērtībai jābūt tādai pašai, kā lietojot lāpstu.

 

Zaru griešanas šķēres un dzirkles:

Dārza darbus nevar izdarīt bez dzirklēm un šķērēm, piemēram, jānogriež vecie vai teaucējošie zari, jāagriež dzīvžogs un dadz kas cits.

Dārza grieznes/ šķēres- smalkajiem zariem domātas (līdz 25 mm);

Dzīvžoga šķēres- ir ar gariem rokturiem un asmeņiem, lai apgrieztu krūmus lielākās, vienmērīgās platībās (līdz 55 mm).

 

Rokas zāģis

To lieto resnāku zaru nozāģēšanai. Tiem, kurus nevar apgriezt ar rokas šķērēm, apzāģē ar dārza rokas zāģīti.

Tie arī ir vairāku veidu, īsākiem, viegli pieejamiem zariem, un ar garo kātu, grūti nepieejamās vietās, lai viegli zāģēt augstos koku zarus.

Atpakaļ