APRĪLIS DARBI DĀRZĀ

Aprīlis - ne tikai lielu darbu mēnesis dārzā, bet arī laiks, kad arvien biežāk atrodamies svaigā gaisā.

Laiks sēt un pārstādīt

Tiem, kas vēlas agru ražu, aprīļa sākums ir lielisks laiks, lai sētu redīsus, salātus, rāceņus, kāpostus, pupas, zirņus. Stādiem sējiet ziedkāpostus, arbūzus, gurķus, ķirbjus un dažādus garšaugus. Siltumnīcā varat sēt cukīni.

Ja vēl neesat sējis daudzkrāsainus ziedus, ir pienācis laiks to darīt. Stādiem sēj magones, celoziju, flokšus, gazānijas (Āfrikas kumelītes), ģipsenes, cinijas, dālijas, gomiolimone, kosmejas, diždadzis, lobēlijas, kliņģerītes, neaizmirstulītes, savukārt pa tiešo augsnē var sēt asteres, alises, kreses, puķuzirņus, saulespuķes.

Kamēr stādi dīgst, telpaugus var pārstādīt. Jaunus augus vajadzētu pārstādīt katru gadu, bet vecākus - ik pēc diviem vai trim gadiem. Pēc ziemas visiem augiem, ieskaitot telpaugus, trūkst dažādu uzturvielu. Mēs iesakām sākt tos regulāri mēslot. Mēslojuma izvēle ir ļoti liela, tāpēc atradīsit piemērotāko jebkuram telpaugam, taču ir svarīgi ievērot ražotāja noteiktās mēslojuma normas.

Darbi sakņu dārzā

Aprīļa sākums - īstais laiks, lai sagatavotos gaidāmajiem darbiem un sakoptu zemi. Strādājot, metiet zemi uz priekšu un izlīdziniet ar grābekli, tā sagatavojot dobes sēšanai vai stādīšanai.

Mēneša otrajā pusē jau ir iespējams stādīt zemenes. Pārliecinieties, vai augsne ir mēslota un nezāles izravētas. Ja vēlaties ilgāk izbaudīt ražu, iestādiet vairākas augu šķirnes. Zemeņu stādi jāstāda 30–40 cm attālumā starp stādiem un 40–50 cm attālumā starp rindām. Stādiet stādus 10 cm dziļumā, bet cera kodolu ar zemēm neaptveriet, jo augs var sākt kļūt vājš vai pat nomirt.

Atkarībā no laika apstākļiem aprīļa beigās kultivētā augsnē jau varat stādīt kartupeļus un sīpolu stādus. Diedzētus kartupeļus stāda tad, kad augsnes temperatūra ir vismaz +6°C, bet nediedzētiem kartupeļiem jābūt vismaz +8°C. Sīpolu stādus stāda pēc ievu ziedēšanas, kad augsnē joprojām ir daudz mitruma.

Noņemiet pirmo dārzeņu ražu. Ja rabarberi bija pārklāti, jau varat sākt to novākt to ražu un darīt to līdz jūnijam. Tāpat neaizmirstiet paņemt sparģeļu ražu. Šis ir viens no pirmajiem dārzeņiem, ko jau varat nobaudīt.

Darbi augļu dārzā

Aprīļa sākumā noņemiet ziemas apsegus un apsējus, pārbaudiet, vai visi augi ir labi pārziemojuši. Ja mitrums ir zems, tos labi laistiet.

Kas zeme ir atkususi un palikusi nedaudz sausāka, tiek stādīti izraktie, īslaicīgi ziemas sezonai iestādītie stādi vai nesen iegādātie kociņi.

Līdz aprīļa beigām vajadzētu apgriezt augļu kokus (ābeles, bumbieres), pirms pumpuri sāk atvērties. Augļu koki nogatavos lielus un veselīgus augļus, ja vispirms nogriezīsiet salauztos, sausos zarus. Atzarošanas brūces obligāti jāapsmērē ar brūču ziedi. Neatzarojiet ķiršu kokus un saldos ķiršu kokus. Šajā laikā atzarotas tās var būt neaizsargātākas pret slimībām.

Vispirms potējiet kauleņu augļu kokus (ķiršu un saldos ķiršu kokus), bet aprīlī vai maijā - sēklas augļus (ābeles, bumbieres). Pavasarī no jauna iestādītie augļu koki tiek uzpotēti tieši pirms pumpuru atvēršanās, bet kokus, kas aug vairākus gadus, gaisam sasilstot un kad miza ir labi atlupusi (kad pumpuri atveras).

Tāpat neaizmirstiet rūpēties par vājākajiem augiem - jauniem augļu kokiem. Pārbaudiet, vai koki ir stingri piestiprināti pie mietiņa, vai aukla nav apaugusi un vai tos nevajadzētu pārsiet. Mietiņš no augļu koka jāierok apmēram 20 cm attālumā, ieteicams dienvidu pusē. Tad tā mestā ēna pasargās jauno koku stumbrus no pārkaršanas pavasarī.

Parūpējieties par sava pagalma paklāju - zālienu. Tagad ir piemērots laiks, lai sāktu regulāri mēslot zālienu ar minerālmēsliem. Tie pagarina zālāja mūžu un palielina zāles izturību pret sausumu. Aprīlis ir arī labākais laiks zāliena vēdināšanai. Izgatavojot dažāda dziļuma dūrumus ar zāles aeratoru, tiek uzlabota gaisa, ūdens un mēslojuma pieejamība zāliena saknēm. Aprīļa otrā puse un gandrīz viss maijs ir īstais laiks, lai sāktu sēt zālienu, to var izdarīt līdz septembra vidum.

Pavasara vidū mēs arvien vairāk vēlamies atrasties ārā un baudīt koku pumpura plaukšanu, zaļojošo zālāju un aizvien siltākos saules starus. Tāpēc šis ir lielisks laiks, lai atjauninātu āra mēbeles vai izliktu jaunas. Atcerieties, ka koka āra mēbeles jātīra tikai ar speciāliem tīrīšanas līdzekļiem. Nemēģiniet eksperimentēt ar jebkuru tīrīšanas līdzekli, jo ar tiem varat sabojāt mēbeles. Metāla vai pītās mēbeles tīriet ar suku vai mazgājiet ar augstspiediena iekārtām.

Atpakaļ