Sēj pavasarī tieši dobē, paliekošā vietā vai segtās platībās dēstiem. Dīgst lēni 15ºC temperatūrā 15-20 dienas. Sēj un izstāda saulainā, aizvēja vietā. Izmanto nožogojumu, verandu un balkonu apaudzēšanai. Zied no vasaras vidus līdz salnām. Auga augstums 2 m.
Sēj martā siltumnīcā. Dīgst 15-20 dienas. Dēstu izstāda maija beigās saulainā siltā vietā. Zied no jūlija līdz septembrim. Viengadīgs vīteņaugs, augstums 3 m.
Sēj agri pavasarī siltumnīcā vai pavasara vidū atklātā laukā, dobēs, izstādīt 25x30 cm attālumā. Var sēt atklātā laukā ar rindstarpas attālumu 30 cm un retina, atstājot atstarpes starp augiem 20 cm.
Dēstu audzēšanai izsēj martā, siltumnīcā 18ºC temperatūrā. Sadīgst 7-14 dienās. Nav īpaši prasīgas pēc barības vielām bagātas augsnes. Krāšņas dobju puķes, stādāmas arī puķu traukos un balkona kastēs.
Podiņos sēti zaļumi noderēs istabas kaķim gremošanas darbības stimulēšanai un palīdzēs attīrīties kuņģim no spalvām. Sēj trauciņā ar dārza augsni vai kūdras substrātu. Novieto siltumā un gaismā, laista.
Daudzgadīgs augs. Dobēs sēj no aprīļa līdz augustam. Satur sinepju eļļu, C vitamīnu, karotīnus, minerālvielas. Garša - pikanta sinepju. Lai gan garšaugs ir salcietīgs, to var audzēt arī siltumnīcā. Ražo no maija līdz oktobrim. Zem seguma veidojas maigākas, tīrākas lapiņas nekā āra dobē stādītiem augiem. Ziemā vēlams piesegums.
Sēj dēstu kastītēs martā, aprīlī, sēklas viegli piespiežot augsnei. Pirmās ogas ienākas jau apmēram 100 dienās pēc sējas. Pilnu ražu dod otrajā gadā. Ražo no jūnija beigām līdz rudens salnām. Laukā vai podos izpiķē kad parādās pirmās 2 īstās lapas. Dobē, pastāvīgā vietā izstāda 30x30 cm vai 40x40 cm attālumā. Dēstus vai jau nobriedušus stādus pārstāda...
Sēj dēstu kastītēs martā, aprīlī, sēklas viegli piespiežas augsnei. Laukā vai podos izpiķē kad parādās pirmās 2 īstās lapas. Dobē, pastāvīgā vietā izstāda 30x30 cm vai 40x40 cm attālumā. Dēstus vai jau nobriedušus stādus pārstāda podos. Pirmās ogas ienākas jau apmēram 100 dienās pēc sējas. Pilnu ražu dod otrajā gadā. Ražo no jūnija beigām līdz rudens...
Zināms arī kā Tarhuns. Audzē dēstus, vai sēj sekli dobē agri pavasarī un vēlu rudenīi īsi pirms ziemas iestāšanās. 45-50 dienas augušus dēstus izstāda vasarā iekultivētā dārza augsnē, siltā, saulainā vietā. Izmanto salātiem, lazanjas, vistas, zivju, olu ēdienu pagatavošanai, dārzeņu skābēšanai un marinēšanai.
Ļoti kompakta auguma šķirne, piemērota audzēšanai podiņos. Sēj aprīlī siltumnīcā. Svaigā vai kaltētā veidā lieto zupu aromatizēšanai, gaļas, zivju ēdienu pagatavošanā. Sēņu, gurķu, kabaču, tomātu konservos. Sevišķi piemērots tomātu salātu gatavošanā.
Sēj dēstiem agri pavasarī siltumnīcā, bet laukā dobē, kad iesilusi augsne, saulainā vai daļēji noēnotā vietā. Audzējama arī telpās dēstu podiņos. Dīgst lēni līdz 3-4 nedēļām. Svaigas lapiņas lieto pie salātiem, mērcēm, gaļas un piena ēdieniem.
Daudzgadīgs augs. Sēj augustā paliekošā vietā, ar kūdru ielabotā augsnē. Kā dekoratīvu augu izmanto sējot noēnotās vietās. Salātu pagatavošanai izmanto svaigās lapas kā ķiploku aizvietotāju.
Sēj agri pavasarī siltumnīcā, dēstu kastītē vai atklātā laukā dobē. Augustā raksturīgos un spēcīgākos dēstus atlasa un izstāda dobē 1 m attālumā. Rabarberu kāti satur organiskās skābes, minerālvielas, vitamīnus, flavonoīdus, šķiedrvielas, pektīnvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas.
Viengadīgs, viegli audzējams, mazprasīgs augs. Jaunās, svaigās lapiņas izmanto salātiem. Nedaudz lielākas cep un vāra līdzīgi kā spinātus. Dekoratīvs. Populārs kultūraugs Karību jūras piekrastē. 1500 sēklas gramā. Augstums 40 cm.
Ļoti kompakta auguma šķirne, piemērota audzēšanai podiņos. Sēj aprīlī siltumnīcā. Svaigā vai kaltētā veidā lieto zupu aromatizēšanai, gaļas, zivju ēdienu pagatavošanā. Sēņu, gurķu, kabaču un tomātu konservos. Sevišķi piemērots tomātu salātu gatavošanai.
Viengadīgs, ātri augošs (40 dienas) un populārs augs. Ieklāj 4 m garo, ūdenī šķīstošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu dobē 1-2 cm dziļi augsnē no aprīļa līdz jūnijam. Rudens ražai augustā. Garšīgs un veselīgs! Svaigiem salātiem lieto svaigā, viegli piparotās, rūgtenās lapiņas. Bagāts ar C vitamīnu.
Viengadīgs malvu dzimtas augs.Diennakti izmērcētas sēklas sēj siltumnīcā no februāra līdz maijam. Audzē siltumnīcā vai dārzā dobē. Dārzā stāda siltā saulainā vietā, auglīgā, labi sastrādātā augsnē, 60x60 cm attālumā. Svaigās pākstis izmanto kā garšaugu salātos, zupās, sautējumos un konservē. Augstums 120-180 cm.
Viengadīgs ārstniecības un garšaugs. Biškopībā izmanto kā labu nektāraugu. Tieši laukā, dobē sēj no aprīļa beigām līdz maija vidum. Mīl gaismu un mitrumu. Ziedēt sāk jūlijā. Vasarā tējām pūķgalvi ievāc ziedēšanas sākumā vai pilnziedā. Mazina stresu, uztraukumu, palīdz atjaunot spēkus saaukstēšanās gadījumā. Svaigas vai kaltētas lapiņas pievieno salātiem,...
Viengadīgs, dekoratīvs garšaugs, sējams aprīlī, maijā dēstu kasetēs vai maijā, jūnijā dobē. Tējā izmanto ziedu un kaltētas lapiņas. Izmanto kuņģa darbības uzlabošanai, nervu nomierinošu drogu pagatavošanai. Svaigas un žāvētas lapiņas un ziediņus pievieno zupām, mērcēm, gaļai vai saldajos ēdienos. Piedod vieglu anīsa aromātu. Augstums 30-50 cm.
Ātraudzīgs graudzāļu dzimtas lakstaugs. Ātri sadīgst un veido mīkstu, maigu, sulīgu, koši zaļu zālīti, piemērotu mājdzīvnieku barībai, vai telpu dekoriem. Dīgšanas periodā podiņā iesētās sēklas turēt siltumā un gaišā vietā. Laistīt pēc nepieciešamības.
Dēstiem sēj siltumnīcā martā, aprīlī, vai aprīlī, maijā dobē. Dēstus izstāda maijā, jūnijā. Zied, atkarībā no augšanas apstākļiem, no jūlija līdz septembrim. Lieliskas grieztiem ziediem. Augums 30-50 cm. Aptuveni 450 sēklu gramā.
Agrīna šķirne. Stādiem siltumnīcās, lecektīs sēj martā, aprīlī. Laukā izstāda norūdītus 5-6 nedēļas augušus dēstus maija sākumā. Labi norūdīti dēsti atklātā laukā pacieš īslaicīgas salnas līdz -3 – -5°C. Veģetācijas periods 50-60 dienas. Galviņu svars 1,0-1,5 kg. Agro kāpostu galviņas izmantojamas svaigam patēriņam, agrīnai skābēšanai.
Daudzgadīgs augs. Sēj dēstu dobē no aprīļa līdz jūnija vidum. Retina un izstāda paliekošā vietā augustā, septembrī. Bagātīgi sāk ziedēt otrā gada jūnijā. Izmanto dekoratīvo dobju ierīkošanai. Augstums 70-90 cm.
Audzē no dēstiem, sējot maija sākumā, laukā izstāda pēc pavasara salnām. Veģetācijas periods 100-115 dienas pēc dēstu stādīšanas dobē. Augļu vidējais svars 2-3 kg. Mīkstums sulīgs, blīvs, mēreni salds, oranžas krāsas. Vāc sākot no septembra beigām. Uzglabājas labi.
Agrīns pašauglīgs vai partenokarps lauka gurķu hibrīds. Augļi ģenētiski bez rūgtuma. Maijā, jūnijā sēj vai izstāda dobēs 3-5 augus uz 1 m² labi iekultivētās dārza augsnēs. Augsta izturība pret neīsto miltrasu un citām gurķu slimībām. Piemēroti marinēšanai.
Produkts ar augstu uzturvērtību. Sēju uzsāk maija beigās pēc pēdējām nakts salnām. Veģetācijas periods 55-65 dienas. Izmantošanai svaigā veidā, konservēšanai, saldēšanai vāc nenobriedušas pākstis piengatavības fāzē sākot no jūlija.
Sēj siltumnīcā dēstiem aprīlī, maijā. Laukā izstāda pēc pavasara salnām trūdvielām bagātā augsnē. Vidējais svars 0,5-1,0 kg. Mīkstuma krāsa zeltaini dzeltena. Glabājas 3-6 mēneši.
Sēj siltumnīcā dēstiem aprīlī, maijā. Laukā izstāda pēc pavasara salnām trūdvielām bagātā augsnē. Lai baltā krāsa būtu izteikta, vēlams ķirbi noēnot papildus. Vidējais svars 4-6 kg. Glabājas 3-6 mēneši.
Vidēji vēlīna, 50-55 dienas, salātu šķirne.Siltumnīcā lentu klāj no marta līdz jūnijam. Laukā vadziņā 4 m garo, ūdenī šķīstošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu ieklāj maijā, jūnijā. Nepieciešamais rindstarpu attālums 25-30 cm. Viena no garšīgākajām un visvieglāk audzējamām salātu šķirnēm.
Aprīlī, maijā, jūnijā sēj laukā dobē, trūdvielām bagātā augsnē. Lietošanas gatavību sasniedz agri, 45-60 dienās. Mitrumu mīlošs augs. Lielisks šķiedrvielu avots un tajos ir maz kaloriju. Spinātos ir daudz dzelzs, vitamīnu, ogļhidrātu un olbaltumvielu. Lieto gan svaigā veidā salātos, gan zupās, biezeņos, pankūkās un citu ēdienu gatavošanai.
Marzano tipa augstražīga, agrīna, determinanta (50-60 cm) tomātu šķirne, piemērota audzēšanai uz lauka vai plēves seguma siltumnīcā. Ienākas 75 dienās pēc izstādīšanas. Ļoti laba slimību izturība. Vidējais augļu svars 80 g. Ļoti piemērota biezsulas pagatavošanai un konservēšanai, kā arī patēriņam un realizācijai svaigā veidā.
Dēstiem sēj siltumnīcā aprīlī, maijā. Laukā dēstus izstāda pēc salnām, saulainā no vējiem pasargātā vietā, trūdvielām bagātā augsnē. Mēslošanai ieteicams labi satrūdējis komposts vai modernie, sausie, granulētie aorganominerālie mēslojumi. Patēriņam ieteicams vākt nepārbriedušus 18-30 cm garus dārzeņus.
Maijā, jūnijā sēj dārzā, dobēs, tomēr lauka gurķus vislabāk audzēt no dēsta, izstādot 3-5 dēstus uz 1 m² labi iekultivētās dārza augsnēs. Mēslošanai ieteicams labi satrūdējis komposts vai sausie, granulētie organominerālie mēslojumi. Ūdens sevišķi nepieciešams ziedēšanas, augļu aizmešanās laikā.
Sēj visagrākai ražai decembra pirmajā dekādē. Izstāda siltumnīcā no janvāra sākuma līdz maija vidum plēves segumos. Attālums starp augiem 130x35-40 cm, augu biezība 1,25-1,40 augu/m². Piemēroti audzēšanai substrātos un augsnē apkurināmās siltumnīcās ziemas - pavasara apritē. Gatavību sasniedz 35-40 dienās pēc izstādīšanas. Augļa vidējais garums 32-36 cm.
Sēj laukā agri pavasarī vai vasaras vidū. Siltumnīcā no septembra līdz aprīlim. Attālums starp rindām 30-40 cm. Lietošanas gatavību sasniedz 15-20 dienās pēc uzdīgšanas.