Krūmmellenes (vaccinium caesariense) stādīšana un kopšana

Krūmmellenes (vaccinium caesariense) stādīšana un kopšana

Krūmmellenes, pazīstamas arī kā Vaccinium caesariense, ir auglīgas ogu krūmu šķirnes, kuras piedāvā ne tikai garšīgas ogas, bet arī estētiski pievilcīgu dārza papildinājumu. Šie krūmi ir lieliski piemēroti Latvijas klimatam un var piedāvāt gan produktīvās ogas, gan skaistu zaļumu dārzā. Šajā rakstā mēs piedāvāsim detalizētu ceļvedi par krūmmelleņu stādīšanu, kopšanu un uzturēšanu.

Krūmmelleņu Stādīšanas Ceļvedis

1. Zemes Sagatavošana

Krūmmellenēm nepieciešama skāba augsne, kuras pH līmenis ir no 4.5 līdz 5.5. Pirms stādīšanas pārbaudiet augsnes skābumu ar pH mērītāju, un, ja nepieciešams, pievienojiet skābu mēslojumu vai augsni, kas īpaši piemērota krūmmellenēm.

  • Auglības uzlabošana: Pie augsnes var pievienot nelielu daudzumu kūdras, lai uzlabotu skābumu un ūdens noturību.
  • Rievu sagatavošana: Sagatavojiet stādīšanas bedres ar diametru aptuveni 30-40 cm un dziļumu ap 30 cm.

2. Stādīšanas Laiks un Dziļums

Labākais laiks krūmmelleņu stādīšanai ir pavasara sākums vai rudenī pēc sala iziešanas. Izvēlieties veselīgas un dzīvas stādus no uzticamiem avotiem.

  • Stādīšanas dziļums: Stādiet krūmmellenes tā, lai sakņu kakls būtu uz augsnes virsmas. Pārliecinieties, ka stāda saknes ir iztaisnotas un nevis saliektas uz augšu.
  • Attālums starp krūmiem: Atstājiet vismaz 1-1.5 metru attālumu starp krūmiem, lai nodrošinātu pietiekamu vietu augšanai.

3. Ūdens Apgāde

Krūmmellenēm nepieciešama regulāra ūdens apgāde. Pārliecinieties, ka augsne vienmēr ir mitra, bet ne pārāk ūdeņaina.

  • Laistīšana: Laistiet krūmus, kad augsnes virsējais slānis ir sauss. Rūpējieties par to, lai ūdens nepaliktu stādīšanas bedrē, jo tas var novest pie sakņu puves.
  • Mulča: Izmantojiet mulču, piemēram, kūdru vai lapas, lai saglabātu mitrumu un novērstu nezāļu augšanu.

Krūmmelleņu Kopšana un Uzturēšana

1. Mēslošana

Krūmmellenēm nepieciešama regulāra mēslošana, lai nodrošinātu augstu ražu un veselīgu augšanu.

  • Mēslojuma izvēle: Izvēlieties mēslojumus, kas ir īpaši izstrādāti skābo augu vajadzībām. Ik pēc 6-8 nedēļām pavasarī un vasarā apstrādājiet krūmus ar skābu mēslojumu.

2. Apgriešana

Apgriešana ir svarīga krūmmelleņu veselībai un ražīguma uzlabošanai.

  • Apgriešanas laiks: Veiciet apgriešanu vēlā rudenī vai agrā pavasarī, pirms jaunā augšanas sezona sākas.
  • Apgriešanas paņēmieni: Noņemiet bojātus, slimus vai pārāk vecus zarus. Atstājiet veselus un stiprus zarus, lai veicinātu jaunu dzinumu augšanu.

 

Biežākās Problēmas un To Riski

Krūmmellenēm ir dažas iespējamās problēmas, kas var ietekmēt ražību un veselību:

  • Sakņu puve: Sakņu puve var rasties pārāk mitrā augsnē. Nodrošiniet labu drenāžu un izvairieties no pārmērīgas laistīšanas.
  • Parazīti un slimības: Krūmmellenēm var uzbrukt lapu kaitēkļi un ogu slimības. Regulāri pārbaudiet krūmus un lietojiet nepieciešamos pesticīdus vai fungicīdus pēc nepieciešamības.

Secinājums

Krūmmellenes ir lieliska izvēle Latvijas dārziem, piedāvājot garšīgas ogas un estētisku pievienoto vērtību. Sekojot šiem stādīšanas un kopšanas norādījumiem, jūs varat nodrošināt, ka jūsu krūmmellenes būs veselīgas un ražīgas. Neaizmirstiet regulāri uzraudzīt krūmus un veikt nepieciešamās aprūpes darbības, lai iegūtu labākos rezultātus. Iesakām izmēģināt krūmmelleņu audzēšanu un baudīt šo skaisto un garšīgo augu priekšrocības savā dārzā!

 

 

Atpakaļ