Kā sēt uz izaudzēt arbūzus?

Kad sēt? III-IV mēnesī.
Kad piķēt? V-VI mēnesī.
Kad novākt? VIII, IX mēnesī.

 

Arbūzi- viengadīgi, saldi, svaigas garšas un patīkama aromāta dārzeņi. To augļi ir ar vērtīgiem dabīgajiem antioksidantiem, kas veicina šūnu atjaunošanos un stiprina imūnsistēmu.

 

Auga miza var būt ne tikai klasiski zaļa ar tumšākām svītrām (‘Sugar Baby’, ‘Granate’ – bez sēklām, ‘Red Star H’), bet arī dzeltenā krāsā (‘Złoto Wolicy H’). Arī augļa iekšējā krāsa var būt citādāka nekā ierasti sarkana, tā var būt arī dzeltena ('Janosik').

Arbūzus ieteicams sēt diedzējamajos podiņos. Piemērotākā augšanas temperatūra dienā +18-22 ° C, un naktī ap 18-22 ° C. Ja temperatūra būs zemāka nekā 15 ° C, tad sēklas nedīgs un augsne sapūs.

Pastāvīgā vietā augus jāpārstāda, kad tiem ir 4-5 lapiņas- maija beigās vai jūnija sākumā, kad sals vairs nedraud.

Augiem ir spēcīga sakņu sistēma, tie iesakņojas zemē 5 metru diametrā, tāpēc ļoti svarīgi ir pirms tam pareizi sagatavot augsni. Jāizrok liela bedre, augsne jāuzlabo ar kompostu. Stādi jāstāda ar atstarpēm 100 x 50-70 cm. Ja laikapstākļi nav labvēlīgi, pirmās divas nedēļas iestādītos arbūzu stādus vajadzētu apsegt ar dārzeņu plēvi.

Augi labi aug un veido augļus, ja tos bagātīgi laista, bet ne pārāk bieži- vēlams, divas reizes nedēļā. Arbūzu saknes ir jutīgas, ja saknēm trūkst gaisa, tāpēc pēc spēcīgākām lietavām tie uzrušina augsnes virskārtu. Augļi nenogatavojas vienlaicīgi. Visātrāk nogatavojušos augļus atradīsiet pie galvenā stublāja pašā apakšā. Vienam auga stublājam atļauts audzēt 3-5 augļus, jo tad tie augs lielāki, bagātīgāki.

Arbūzi bieži ir jutīgi pret pirmajām salnām, kas atnāk septembra otrajā pusē. Kad augļi tiek novākti, tos glabā labi ventilētā, vēsā telpā.

 

Speciālisti ieska:

Arbūzu laksti nav piestiprināti saknēm, tie ir vāji, tāpēc arbūzi mitrumu absorbē lapās. Tās ir vajadzīgas, lai cīnītos ar nezālēm, lakstus nevajadzētu pārbīdīt, jo tad arbūzs sāks izžūt.

Arbūzi tiek audzēti saulainā vietā, bez ēnas, ūdens caurlaidīgā augsnē, taču kūdrainā augsnē tām ne visai patīk, jo tad tās ātri noķer slimības. Tā kā arbūzi augsnei atņem daudz barības vielu, tos katru gadu būtu ieteicams stādīt citā vietā.

Ja augsne ir mitra pārāk ilgu laiku, tad to nepieciešams apkaisīt ar koka skaidām, lai tie nesapūtu. 

Atpakaļ