Svaiga zivs, ķirbis, griķi, bietes, pētersīļi. Īpaši kvalitatīva recepte lielo šķirņu pieaugušiem suņiem. Pilnvērtīga suņu barība. “Gatavojot Brit Fresh granulas, izmantojām svaigu gaļu un šādi izlaidām vienu apstrādes posmu. Līdz ar to izdevās saglabāt dabisko uzturvērtību un jo īpaši gaļas garšas īpašības un tās smaržu. Kopā ar piedevām no senajām...
Svaiga liellopu gaļa, ķirbis, griķi, mangolds, rozmarīns. Īpaši kvalitatīva recepte lielo šķirņu kucēniem un jauniem suņiem. Pilnvērtīga suņu barība. “Gatavojot Brit Fresh granulas, izmantojām svaigu gaļu un šādi izlaidām vienu apstrādes posmu. Līdz ar to izdevās saglabāt dabisko uzturvērtību un jo īpaši gaļas garšas īpašības un tās smaržu. Kopā ar...
Brit Fresh vistas gaļa un kartupeļi pieaugušu suņu lieliskai dzīvei. Svaiga vistas gaļa, kartupeļi, griķi, āboli, timiāns. Īpaši kvalitatīva recepte pieaugušiem suņiem. Pilnvērtīga suņu barība. “Gatavojot Brit Fresh granulas, izmantojām svaigu gaļu un šādi izlaidām vienu apstrādes posmu. Līdz ar to izdevās saglabāt dabisko uzturvērtību un jo īpaši gaļas...
Salātus sēj aprīlī, maijā vieglā, trūdvielām un barības vielām bagātā, ūdenscaurlaidīgā augsnē. Laukā dobēs izstāda 20-25 dienas augušus dēstus, nedziļāk kā tie auguši iepriekšējā vietā. Mitrumprasīgs augs. Lai nodrošinātos ar salātiem, tos sēj atkārtoti ar 10 dienu starplaiku.
Rukolu sēj no aprīļa līdz vasaras vidum, audzēšanai izvēloties auglīgas, irdenas augsnes un saules apspīdētā vietā. Rukola ir aukstumizturīga, mitrumprasīga kultūra, kas labi jūtas agri pavasarī un arī rudenī, paciešot pat nelielas salnas. Pēc sadīgšanas retina, atstājot 15-25 cm starp augiem rindā.
Silikona kaķu pakaiši. Perfekti uzsūc un neitralizē smakas.Katras granulas miljonas mikroskopiskas poras ātri uzsūc šķidrumu, kā sūkle. Aromāta un netīrumi tiek saglabāti iekšā. Silikona kaķu pakaiši satur tīru gaisu un vidi.Bez putekļiem. Pateicoties īpašai kaķu pakaišu granulas lieluma un formai, tas ķeras klāt pie kaķa kažokādas un ķepām un nekairina...
Sēj sākot no marta līdz maija sākumam siltumnīcā, dēstu izstāda laukā jūnija sākumā. Uz lauka dobēs sēj jūnija sākumā. Labi aug arī plēves siltumnīcās, izstādot ne agrāk par martu. Ražu sāk vākt 45-47 dienās pēc uzdīgšanas. Vidēji agrīns, pašauglīgs hibrīds, izteikti izturīgs pret gurķu neīsto miltrasu, piemēroti marinēšanai. Bioloģiskās sēklas...
Agrīns pašauglīgs, partenokarps lauku gurķu hibrīds. Maijā, jūnijā sēj dārzā, dobēs, tomēr lauka gruķus vislabāk audzēt no dēsta, izstādot 3-5 dēstus uz 1 m2 labi iekultivētās dārza augsnēs. Mēslošanai ieteicams labi satrūdējis komposts vai mdernie, sausie, granulētie organominerālie mēslojumi. Izmantojami svaigam patēriņam, marinēšanai un skābēšanai.
Agrīns, pašauglīgs, partenokarps lauku gurķu hibrīds. Augļi ģenētiski bez rūgtuma. Maijā, jūnijā sēj vai izstāda dobēs 3-5 dēstus uz m2 labi iekultivētās dārza augsnēs. Augsta izturība pret neīsto miltrasu un citām gurķu slimībām.
Agrīns pašauglīgs, partenokarps lauku gurķu hibrīds. Maijā, jūnijā sēj dārzā, dobēs, tomēr lauka gruķus vislabāk audzēt no dēsta, izstādot 3-5 dēstus uz 1 m2 labi iekultivētās dārza augsnēs. Mēslošanai ieteicams labi satrūdējis komposts vai mdernie, sausie, granulētie organominerālie mēslojumi. Izmantojami svaigam patēriņam, marinēšanai un skābēšanai.
Ļoti agra šķirne. Ienākas 75-100 dienās pēc sējas. 40-60 sēklu uz tekošo metru sēj aprīlī, maijā. Izsējas dziļums ir 1,5-2,5 cm. Sēklu diģšanas un saknes piebriešanas laikā īpaši nepieciešams mitrums. Kraukšķīgas, saldas un sulīgas 10-12 cm garas saknes. 1 gramā 650 sēklas.
Sēj aprīlī, maijā auglīgā dārza augsnē, 5-8 cm attālums starp sēklām rindā, 45-55 cm attālās rindstarpās. Optimālais sējas dziļums 2-3 cm. Vēlams nodrošināt mitrumu visā augšanas periodā. Bioloģiskās sēklas pavairotas, atbilstīgi bioloģiskās sēklaudzēšanas prasībām.
Agrīna šķirne, audzēšanai pavasara un rudens periodā siltumnīcā un laukā, dobēs. Sēj auglīgās, irdenās dārza augsnēs 15-20 cm attālās rindās ar 4-8 cm attālumu starp sēklām, izsējot 250 sēklas/m². Mitrumprasīgs augs. Ienālas 28-32 dienās pēc uzdīgšanas. Bioloģiskās sēklas pavairotas atbilstīgi bioloģiskās sēklaudzēšanas prasībām.
4 metru garo. Ūdenī šķistošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu dobē, dziļi iekoptā barības vielām bagātā augsnē, klāj 1-2 cm dziļā vadziņā, no aprīļa līdz jūnijam. Vēlams nodrošināt mitrumu visā augšanas periodā.
Viengadīgs ārstniecības un garšaugs. Sēj no aprīļa līdz maija beigām saulainā vietā, augsnē ar neitrālu reakciju. Ziedēt sāk jūlijā. Smarža svaigam gurķim līdzīga. Lietošanai ievāc svaigas lapiņas, ziedus un jaunos dzinumus, pievienojot zupām, salātiem, marinādēm. Sastāvā ir vielas, kurām piemīt pretiekaisuma, pretsāpju un nomierinoša iedarbība.
Produkts ar augstu uzturvērtību. Sēj sākot no aprīļa sākuma līdz maija beigām dobēs 20-25 cm attālās rindās, 15-25 cm sēklu no sēklas. Patēriņam vāc nepilnīgi nobriedušas sēklas sākot no jūlija beigām.
Salātus sēj aprīlī, maijā vieglā, trūdvielām un barības vielām bagātā, ūdenscaurlaidīgā augsnē. Laukā dobē izstāda 20-25 dienas augušus dēstus, ne dziļāk, kā tie auguši iepriekšējā vietā. Mitrumprasīgs augs. Lai nodrošinātos ar svaigiem salātiem tos sēj atkārtoti ar 10 dienu starplaiku. Galviņas smagas - līdz 1 kg, lielas un sulīgas.
Lai atvieglotu dīgšanu sēklas mērcē vārītā, atdzesētā tīrā ūdenī dažas stundas, lai tās piebriest. Pēc tam noskalo un trauku ar sēklām pārsedz ar marli vai caurumotu vāciņu. Skalo 2 reizes dienā. Lielisks augu valsts olbaltumvielu avots. Jaunajos dzinumos augsts vitamīnu A, B, C un E, neaizvietojamo aminoskābju, antioksidantu saturs. Lieto kā piedevu...
Dēstiem sēklas izsēj neierušinot augsnē februārī, martā. Laukā dobēs izstāda maijā divu rindu slejā 40 x 25 cm, vai padziļinātās vagās, samazinot sānu gaismas piekļūšanu. Lai pagarinātu patēriņa periodu, pierok lecektī vai pagrabā. 2500 sēklu gramā.
Veģetācijas periods 120 dienas. Maijā sēj siltumnīcā vai no maija vidus līdz jūnija tieši dobē atklātā vietā. Dēstus izstāda līdz augusta sākumam. Audzējams visos augsnes tipos un tipisks ziemā izmantojamais dārzenis. Īpaši rudenī, pēc salnām, lapu kāposti kļūst visgardākie - tie vairs nav tik rūgti, bet ir vitamīniem bagātāki. Kale kāpostos ir daudz...
Agrīns kāpostu hibrīds. Veģetācijas periods 70-80 dienas. Siltumnīcā vai lecektī dēstiem sēj aprīlī, maijā. 4-5 nedēļas augušus dēstus izstāda dobē maijā, jūnijā. Lapu tekstūra mīksta, maiga, garša salda. Eiropā ļoti populārs, jo blanšētās lapas izmanto kāpostu tīteņu pagatavošanai. Svars 2-2,5 kg.
Vidēji agra Nantes tipa šķirne. 110-120 dienas. Burkānu audzēšanai optimālā augsnes skābuma reakcija ir pH 6-7. Lielu sakņu ieguvei sēj 25-30 sēklas uz tekošo metru no aprīļa beigām līdz jūnijam. Izsējas dziļums ir 2-2,5 cm. Kraukšķīgas, saldas un ļoti sulīgas, 18-20 cm garas saknes. Lieliska šķirne sulas ieguvei.
Sēja: februārī - martā siltumnīcā, dēstu audzē 10 nedēļas, uz lauka izstāda maijā 40x40 vai 30x70 cm attālumā. Ļoti ražīga šķirne ar lielu, apaļu, gludu sakni.
4 metru garo, ūdenī šķīstošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu dobē, dziļi iekoptā, barības vielām bagātā augsnē, klāj 1-2 cm dziļā vadziņā, no aprīļa līdz jūnijam. Lietošanas gatavību sasniedz agri, 45-60 dienās. Mitrumu mīlošs augs. Lielisks šķiedrvielu avots un tajos ir maz kaloriju. Spinātos ir daudz dzelzs, vitamīnu, ogļhidrātu un olbaltumvielu.
Pavairo pupu mētru izsējot sēklas dārzā un dēstiem kastītēs sākot ar martu 60-70 dienas pirms izstādīšanas dārzā. Laukā sēj sākot no maija sākuma. Pirms sējas vēlams sēkliņas izmērcēt siltā ūdenī 18 stundas. Izmanto kā piedevu salātiem, gaļas, zivju un dārzeņu ēdieniem, kā arī gurķu skābēšanai, etiķa un eļļu aromatizēšanai. Stādot blakus dārza pupām,...
Sēj dēstu kastītēs martā, aprīlī, sēklas viegli piespiežas augsnei. Laukā vai podos izpiķē kad parādās pirmās 2 īstās lapas. Dobē, pastāvīgā vietā izstāda 30x30 cm vai 40x40 cm attālumā. Dēstus vai jau nobriedušus stādus pārstāda podos. Pirmās ogas ienākas jau apmēram 100 dienās pēc sējas. Pilnu ražu dod otrajā gadā. Ražo no jūnija beigām līdz rudens...
Daudzgadīgs augs, bet ziemā laukā dobē var nepārziemot. Ieteicams audzēt arī siltumnīcā vai telpās. Iekštelpās sēj visa gada garumā. Dīgst lēni 5-14 dienas. Kāti ar lielisku citronu aromātu. Citronzālei piemīt dezinficējošas īpašības un to izmanto kā ārstniecības augu. Lapas lietojamas arī kā garšviela.
Daudzgadīgs augs. Sēj dobē no aprīļa līdz jūlijam vai arī nākamā gada ražai septembrī, oktobrī. Lokus ievāc vairākkārtīgi sākot ar nākamā gada maiju.
Zināms arī kā Tarhuns. Audzē dēstus, vai sēj sekli dobē agri pavasarī un vēlu rudenīi īsi pirms ziemas iestāšanās. 45-50 dienas augušus dēstus izstāda vasarā iekultivētā dārza augsnē, siltā, saulainā vietā. Izmanto salātiem, lazanjas, vistas, zivju, olu ēdienu pagatavošanai, dārzeņu skābēšanai un marinēšanai.
Sēj dēstiem agri pavasarī siltumnīcā, bet laukā dobē, kad iesilusi augsne, saulainā vai daļēji noēnotā vietā. Audzējama arī telpās dēstu podiņos. Dīgst lēni līdz 3-4 nedēļām. Svaigas lapiņas lieto pie salātiem, mērcēm, gaļas un piena ēdieniem.
Daudzgadīgs augs. Sēj augustā paliekošā vietā, ar kūdru ielabotā augsnē. Kā dekoratīvu augu izmanto sējot noēnotās vietās. Salātu pagatavošanai izmanto svaigās lapas kā ķiploku aizvietotāju.
Viengadīgs, viegli audzējams, mazprasīgs augs. Jaunās, svaigās lapiņas izmanto salātiem. Nedaudz lielākas cep un vāra līdzīgi kā spinātus. Dekoratīvs. Populārs kultūraugs Karību jūras piekrastē. 1500 sēklas gramā. Augstums 40 cm.
Dēstiem sēj agri pavasarī. Jūnijā izstāda dobē. Ražu novāc kad parādās ziedpumpuri. Izmanto gaļas ēdienu pagatavošanā. Izmanto arī kā sāls aizvietotāju diētiskajā uzturā.
Viengadīgs, ātri augošs (40 dienas) un populārs augs. Ieklāj 4 m garo, ūdenī šķīstošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu dobē 1-2 cm dziļi augsnē no aprīļa līdz jūnijam. Rudens ražai augustā. Garšīgs un veselīgs! Svaigiem salātiem lieto svaigā, viegli piparotās, rūgtenās lapiņas. Bagāts ar C vitamīnu.
Viengadīgs malvu dzimtas augs.Diennakti izmērcētas sēklas sēj siltumnīcā no februāra līdz maijam. Audzē siltumnīcā vai dārzā dobē. Dārzā stāda siltā saulainā vietā, auglīgā, labi sastrādātā augsnē, 60x60 cm attālumā. Svaigās pākstis izmanto kā garšaugu salātos, zupās, sautējumos un konservē. Augstums 120-180 cm.
Sēj laukā maija vidū 1 cm dziļi 50-60 cm attālās rindās vai 40 dienu augušus dēstus izstāda pēc salnām 25x30 - 50x60 cm attālumā. Daudzgadīgs, līdz 60-70 cm augsts puskrūms.
Viengadīgs ārstniecības un garšaugs. Biškopībā izmanto kā labu nektāraugu. Tieši laukā, dobē sēj no aprīļa beigām līdz maija vidum. Mīl gaismu un mitrumu. Ziedēt sāk jūlijā. Vasarā tējām pūķgalvi ievāc ziedēšanas sākumā vai pilnziedā. Mazina stresu, uztraukumu, palīdz atjaunot spēkus saaukstēšanās gadījumā. Svaigas vai kaltētas lapiņas pievieno salātiem,...
Viengadīgs, dekoratīvs garšaugs, sējams aprīlī, maijā dēstu kasetēs vai maijā, jūnijā dobē. Tējā izmanto ziedu un kaltētas lapiņas. Izmanto kuņģa darbības uzlabošanai, nervu nomierinošu drogu pagatavošanai. Svaigas un žāvētas lapiņas un ziediņus pievieno zupām, mērcēm, gaļai vai saldajos ēdienos. Piedod vieglu anīsa aromātu. Augstums 30-50 cm.
Ļoti kompakta auguma šķirne, piemērota audzēšanai podiņos. Sēj aprīlī siltumnīcā. Svaigā vai kaltētā veidā lieto zupu aromatizēšanai, gaļas, zivju ēdienu pagatavošanā. Sēņu, gurķu, kabaču, tomātu konservos. Sevišķi piemērots tomātu salātu gatavošanā.
Dēstiem sēj martā, aprīlī siltumnīcā, aprīlī - laukā, dobē. Sēklas dīgst salīdzinoši lēni 18-20 dienas. 60 dienas augušus dēstus izstāda podiņos vai dobē maijā, jūnijā. Piešķir lielisku garšu kā zupām un marinādēm tā arī salātiem.
Augstražīga, agrīna, atklātās apputes šķirne, kas labi piemērota marinēšanai un sālīšanai. Audzējama laukā un plēves seguma siltumnīcās. Dēstiem sēj maija sākumā. 20 dienas augušus dēstus laukā izstāda maija beigās, jūnijā. Dārzā dobē sēj maija beigās, jūnija sākumā. Retinot atstāj 3-4 augus uz tekošo metru. 40 sēklas gramā.
Ar intervālu 2-4 nedēļas, 4 metrus garo, ūdenī šķīstošo un precīzu izsēju nodrošinošo lentu dobē, dziļi iekoptā, barības vielām bagātā augsnē, klāj 1-2 cm dziļā vadziņā, no aprīļa līdz jūnijam. Labas, aromātiskas zaļumu ražas ieguvei nepieciešams siltums un mitrums.
Kressalātu audzēšanai var izmantot perlītu, zāģu skaidas, kokosa šķiedras spilventiņus, filtra papīru. Agrai lietošanai vāc 5-7 dienas augušus dīgstus. Lapu raža ienākas 20-25 dienās pēc sējas. Sēju atkārto ar 10-20 dienu intervālu.
Agrīna vasaras rutku šķirne, svaigam patēriņam un ilglaicīgai glabāšanai. Veģetācijas periods 55-65 dienas. Šķirne noturīga pret izziedēšanu. Sēj no aprīļa līdz augusta vidum atklātā laukā, dobēs.
Dobē sēj sākot no maija sākuma līdz jūnija vidum, trūdvielām bagātā augsnē. Sēklas dīgst lēni. Lai neizziedētu par agru, laistīt nepieciešams regulāri. Ražu vāc ne ātrāk kā oktobrī. Notīrītas saknes pievieno salātiem, zupām, sautējumiem.
Audzēšanai siltumnīcā sēj martā, aprīlī, laukā dobē - aprīlī, maijā. Dēstus dobē izstāda maijā, jūnijā ar rindstarpu attālumu 40 cm. Lapas sulīgas un kraukšķīgas. Ilgi neizzied. Nobriest 45-60 dienās.
Produkts ar augstu uzturvērtību. Sēju uzsāk maija beigās pēc pēdējām nakts salnām. Veģetācijas periods 55-65 dienas. Nepieciešams atbalsts.
Šis nav šķirņu sajaukums, bet bet viena hibrīda kompozīts. Sēj no agra pavasara līdz vasaras vidum. Veģetācijas periods 95 dienas. Vācama lietošanai vasarā un rudenī. Sakņu krāsu un garšu gamma atšķirīga. Svaigus izmanto daudzkrāsainu salātu pagatavošanai.
Siltumnīcā sēj dēstiem dārzeņu audzēšanai piemērotā substrātā vai laukā dobē. Pēc pēdējām nakts salnām, 6 nedēļas augušus dēstus izstāda paliekošā vietā. Gatavību sasniedz 80-120 dienās pēc sadīgšanas. Izmanto dekoratīvo pušķu veidošanai, interjeru noformēšanai.
Determinanta (50-60 cm), agrīna, stabili ražīga šķirne. Augļu svars 60-65 g. Labākais dēstu podiņa diametrs 10-12 cm, tilpums 1 litrs. Plēves seguma siltumnīcā vai dobē siltā, saulainā vietā, trūdvielām bagātā augsnē dēstus izstāda jūnija sākumā vai vidū.
Sēj maija vidū, no valdošiem vējiem pasargātā vietā. Augšanas laikā normē dzinumu skaitu, atstājot vienu centrālo dzinumu. Novāc augustā, septembrī piengatavības fāzē, kad vālītes seglapas kļuvušas dzeltenas.
Ļoti agrīna šķirne. Sēj dobēs maija beigās, jūnijā pēc pavasara salnām. Pupiņas ir ļoti augstvērtīgs produkts, lielisks veselīgo olbaltumvielu avots. Lieto sautējumos un zupās. 18-20 cm garās pākstis svaigam patēriņam vāc no jūlija, sēklām septembrī.
Audzē līdzīgi tomātiem ar dēstu siltumnīcā vai laukā pēc salnām. Auglīši ir saldskābi vai viegli rūgteni, tos lieto tikai pilnīgi ienākušos. Kā ārstniecības augs satur A, B, C vitamīnus, piemīt pretiekaisumu, pretvīrusu un pretvēža īpašības, kā arī kavē holesterīna uzsūkšanos organismā.
Vēlīna Nantes tipa šķirne. Burkānu audzēšanai optimālā augsnes skābuma reakcija ir pH 6-7. 25-30 sēklu uz tekošo metru sēj no aprīļa beigām līdz jūnijam. Izsējas dziļums ir 2-2,5 cm. Labi uzglabājas ziemas periodā. Kraukšķīgas, saldas un sulīgas saknes.
Produkts ar augstu uzturvērtību. Sēju uzsāk maija beigās pēc pēdējām nakts salnām. Veģetācijas periods 55-65 dienas. Izmantošanai svaigā veidā, konservēšanai, saldēšanai vāc nenobriedušas pākstis, piengatavības fāzē, sākot ar jūliju. Nepieciešams balsts.
Dārzā, dobēs sēj no agra pavasara līdz vasaras vidum ar 10-20 dienu intervālu, laukā dobēs 1-3 x 10-20 cm attālumā. Gurķu skābēšanai dilles sēj maijā. Augsnes ziņā mazprasīgas. Augstums 100-120 cm.
Sēja: no agra pavasara līdz vasaras beigām siltumnīcā un laukā slejās vai 10 cm attālās rindās, sēklu attālums rindā 2,5 cm. Sakne apaļa, sarkana, ilgi neizkurtē.
Agrīna šķirne. Sēj laukā dobē aprīlī, maija sākumā, trūdvielām bagātā dārza augsnē. Izsēj 30-50 sēklu un tekošo metru. Ražu vāc augusta beigās, septembrī. Nožāvēti glabājas labi.
Audzē no dēstiem, sējot siltumnīcā podiņos maija sākumā, laukā izstāda pēc pavasara salnām auglīgā dārza augsnē, no vējiem pasargātā vietā. Optimālais patisonu augļu lielums 6 cm diametrā.