Vai zināt, kā izvēlēties pareizo barību savam mājdzīvniekam? II daļa

Kā jau rakstījām, suņi un kaķi ir cēlušies no plēsējiem, tāpēc viņu uztura vajadzības atšķiras no cilvēkiem. Evolūcijas gaitā suņi ir vairāk pielāgojušies cilvēka uzturam, tāpēc tagad tiek klasificēti kā visēdāji, kaķi ir mazāk pielāgojušies, tāpēc tiek klasificēti kā plēsēji. Viņu uztura vajadzības atšķiras, taču gan suņiem, gan kaķiem uztura pamatā joprojām ir olbaltumvielas, nevis ogļhidrāti, kā tas ir cilvēku uzturā. Dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielas mājdzīvniekiem vieglāk uzsūcas, augu olbaltumvielām nepieciešama īpaša apstrāde, lai tās būtu vieglāk sagremojamas.

Pat dzīvniekus mīlošus cilvēkus ne vienmēr interesē dzīvnieku uztura vajadzības un specifika, taču, pat izvēloties augstākās kvalitātes produktus, ir jālasa etiķetes, un tas prasa reālas, vismaz minimālas zināšanas.

Uz etiķetes atradīsiet informāciju par olbaltumvielu (protein), tauku (fat), šķiedrvielu/kopšķiedrvielu (crude fibre), koppelnu (crude ash), vitamīnu un minerālvielu, piedevu, daudzumu.

Olbaltumvielas

Olbaltumvielas ir un tām būtu jābūt suņu un kaķu uztura pamatā. Tās ir nepieciešamas vienmēr: augšanas, ķermeņa funkciju atjaunošanas un uzturēšanas laikā. Olbaltumvielas ir ļoti svarīgas arī labai imunitātei. Uzturā nepieciešamais olbaltumvielu daudzums var ievērojami atšķirties. Tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, bet galvenokārt no aktivitātes līmeņa. Jo aktīvāks ir dzīvnieks, jo vairāk olbaltumvielu ir nepieciešams, lai muskuļi un šūnas darbotos pareizi.

Ir svarīgi atzīmēt, ka pārmērīgs olbaltumvielu daudzums var tikt sadedzināts kā kalorijas vai teorētiski var pārvērsties taukos. Taču, ja olbaltumvielu īpatsvars ir īpaši augsts, tas vairs nebūs organismam noderīgs un var tikt izvadīts kopā ar urīnu.  

Tauki

Tauki ir svarīgs enerģijas avots, jo tie nodrošina divreiz vairāk enerģijas nekā olbaltumvielas vai ogļhidrāti. Turklāt tiem ir izšķiroša nozīme šūnu, muskuļu un audu attīstībā un uzturēšanā. Tāpat kā olbaltumvielu gadījumā, arī tauku daudzums uzturā ir atkarīgs no aktivitātes. Aktīvo dzīvnieku barībā tauku īpatsvaram jābūt lielākam. Vislabākie ir dzīvnieku vai zivju izcelsmes tauki, jo tie ir tauki, kuru gremošanas sistēma ir dabiski pielāgota sagremošanai.

Ogļhidrāti

Ogļhidrāti uzturā nav nepieciešami, taču tas nenozīmē, ka tie ir kaitīgi. Tie ir piemērots enerģijas avots. Piemēram, dzīvojot kopā ar cilvēkiem, suņi ir pielāgojušies pastāvīgam gaļas un zivju trūkumam. Suņi spēj uzņemt lielu daudzumu augu izcelsmes pārtikas un veiksmīgi sagremot ogļhidrātus, taču ir svarīgi izvēlēties augstas kvalitātes sastāvdaļas. Tam derēs kvalitatīvi dārzeņi, saldie kartupeļi, ķirbji, auzas, aunazirņi. Bezgraudu pārtikai pievieno arī citus pākšaugus: zirņus, lēcas.

Zemākas kvalitātes ogļhidrāti nāk no subproduktiem, apstrādātām vai ļoti koncentrētām sastāvdaļām. Tie ir graudu un pākšaugu milti, ciete (zirņu milti, rīsu milti vai kartupeļu ciete).

Pelni

Etiķetē ir norādīts, cik daudz neorganisko vielu paliks pēc ēdiena sadedzināšanas. Degšanas laikā tiek sadedzinātas visas organiskās vielas (olbaltumvielas, tauki, ogļhidrāti). Paliek tikai neorganiskā (minerālā) viela.

 

Vielu līdzsvars

Dzīvnieku uzturā ir ļoti svarīgi nodrošināt pareizu uzturvielu līdzsvaru, taču nav vienas receptes, kas derētu visiem. Tikai precīzi zinot, kas jūsu mīlulim ir nepieciešams pēc vecuma, aktivitātes līmeņa, šķirnes, veselības stāvokļa, individuālajām vajadzībām, varēsiet izdarīt precīzāku izvēli. Droši vien esat redzējuši uzrakstus uz etiķetēm – cik procentu olbaltumvielu, tauku utt. ir dzīvnieku barībā? Kāpēc šie procenti ir norādīti? Kāpēc tie ir svarīgi?

 Sastāva analīze

Sastāva analīzi atradīsit uz visiem suņu barības iepakojumiem. Tā ir obligāta. Tā palīdzēs noteikt produkta lietderību un uzturvērtību. Uzturvērtībai būtu jābūt izteiktai procentos:

Olbaltumvielas (min.) %

Tauki (min.) %

Šķiedrvielas (maks.) %

Mitrums (maks.) %

Ir ļoti svarīgi atzīmēt, ka dažos gadījumos ir norādīts minimālais daudzums, citos – maksimālais. Minimālais daudzums ir norādīts olbaltumvielām un taukiem. Vairumā gadījumu to ir vairāk, taču ražotājam jānodrošina, lai sastāvā būtu ne mazāks daudzums, kas norādīts uz iepakojuma. Ja ir norādīts maksimālais daudzums (šķiedrvielu vai mitruma), tad faktiskie skaitļi var būt nedaudz mazāki, bet tuvu norādītajam.

Informācija par vitamīniem un minerālvielām norādīta arī uz pārtikas iepakojumiem. Piemēram:

Fosfors (min.) %

Kalcijs (min.) %

Omega 3 taukskābes (min.) %

Omega 6 taukskābes (min.) %

Zinot dzīvnieka veselības stāvokli, konsultējoties ar veterinārārstiem, varēsiet novērtēt, vai vitamīnu un minerālvielu daudzums ir piemērots Jūsu mīlulim. Dažu slimību gadījumā var ieteikt palielināt / samazināt dažu vielu daudzumus.

Sastāva ziņā pirmajā vietā būtu jābūt augstas kvalitātes dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielām. Piemēram, pieauguša veselīga suņa barībā – vismaz 30-40%. Dzīvnieku izcelsmes taukiem – 15-18%. Šķiedrvielas (šķiedras) nedrīkst būt vairāk par 5-8% no kopējā sastāva. Pelni – 5-8%. Omega 3 taukskābes – 3,9. Omega 6 taukskābes nav labvēlīgas dzīvnieku organismam. Kvalitatīva pārtika nedrīkst saturēt mākslīgos aromatizētājus, konservantus un antioksidantus. Ar dabīgiem pilnīgi pietiek, lai nodrošinātu ēdiena garšu un drošību.

Piezīme: ja barība ir pielāgota noteiktas vecuma grupas, šķirnes specifiskām vajadzībām, palielināta fiziskā slodze, veterinārā diēta u.c. gadījumos, skaitļi var nedaudz atšķirties. Ja jūsu mājdzīvnieks nepieder pie šīm grupām, nav nepieciešams lietot šādu barību. Palielināts vai samazināts noteiktu vielu daudzums var izraisīt veselības problēmas.

                                                                              

Katra dzīvnieka organisms ir individuāls, katrs citādi sagremo un uzņem barības vielas, tāpēc, izvēloties barību, labāk konsultēties ar zinošu uztura speciālistu vai veterinārārstu.

Atpakaļ