Kāpēc ir svarīgi ievērot ēdināšanas normas un attīstīt fiziskās aktivitātes?
Dzīvnieku aptaukošanās jau ir kļuvusi par veselības problēmu Nr.1 mājdzīvnieku vidū. Arī veterinārārsti mums pastāvīgi stāsta, ka problēma ir patiešām liela: suņu un kaķu aptaukošanās līmenis ir sasniedzis pandēmijas apmērus un ir salīdzināms ar cilvēku aptaukošanās līmeni: aptuveni 30-40 % suņu un kaķu ir liekais svars vai aptaukošanās. ASV šie skaitļi ir vēl lielāki. Saskaņā ar jaunākajiem statistikas datiem lielākā daļa dzīvnieku ASV - aptuveni 56 % suņu un 60 % kaķu - ir ar lieko svaru vai aptaukojušies.
Ir svarīgi apzināties, ka aptaukošanās ir slimība, tāpēc ir ļoti svarīgi neignorēt liekā svara problēmu un neatstāt šo problēmu bez ievērības. Pati aptaukošanās ir ne tikai slimība. Tas ir saistīts ar citām veselības problēmām, piemēram, osteoartrītu, nieru slimībām, ādas slimībām, insulīna rezistenci un jaunveidojumiem suņiem, savukārt kaķiem aptaukošanās ir saistīta ar dermatoloģiskām problēmām, cukura diabētu, audzēju un urīnceļu akmeņu slimību.
Kāds ir visizplatītākais aptaukošanās cēlonis?
Aptaukošanos var izraisīt dažādas slimības, tāpēc vienmēr ieteicams konsultēties ar veterinārārstu, taču biežākais cēlonis ir pārēšanās un nepietiekamas fiziskās aktivitātes.
Kā zināt barošanas devas?
Uz katra dzīvnieku barības iepakojuma ir norādītas devas. Kad zināt sava dzīvnieka svaru, varat viegli noteikt dienas devu. Svarīgi uzsvērt, ka devas ir vispārīgi ieteikumi, tāpēc jāseko līdzi dzīvnieka svaram un attiecīgi jāsamazina vai jāpalielina dotās barības daudzums. Parasti uz iepakojuma norādītais daudzums ir palielināts, tāpēc nav jāuztraucas par to, ka dosiet nepietiekamu daudzumu barības.
Kā zināt, vai jūsu dzīvniekam ir liekais svars?
Vienkāršākais ķermeņa stāvokļa novērtēšanas tests mājās: viegli pārlaidiet ar pirkstiem pāri dzīvnieku sāniem. Nav nepieciešams spiest.
- Ja jūs jūtat ribas un varat tās saskaitīt zem plānas tauku kārtas, jūsu dzīvnieks ir normāla svara.
- Ja ribas ir izteiktas vai pat redzamas, iespējams, ka jūsu dzīvniekam ir nepietiekams svars.
- Ja ribas nav jūtamas, dzīvniekam ir liekais svars.
Ko darīt, ja dzīvniekam jau ir liekais svars?
- Ja dzīvniekam ir liekais svars, ieteicams samazināt barības daudzumu vismaz par trešdaļu (dažos gadījumos līdz pusei), lai samazinātu svaru. Šim procesam un svara samazinājumam jānotiek pakāpeniski vairāku mēnešu laikā. Jūsu mājdzīvnieka liekais svars nav radies vienas nakts laikā, tāpēc lēnas, atbildīgas un pastāvīgas izmaiņas uzturā ir ieteicamas nekā tūlītējas izmaiņas.
- Izvēlieties tikai kvalitatīvu barību mazāk aktīviem dzīvniekiem, "light" vai "weight loss" barību, speciālu veterinārārsta ieteiktu veterināro diētu, barību senioriem, ja dzīvnieks ir vecāks. Ja ir iespējams, izvēlieties RAW vai BARF barību. Kvalitatīva barība nodrošina, ka jūsu dzīvnieks saņem visas nepieciešamās, pareizi sabalansētas uzturvielas, vitamīnus un minerālvielas. Tādējādi viņam nebūs trūkuma ar nepieciešamajām lietām.
- Nebaidieties, ka jūsu dzīvnieks būs izsalcis vai pamodīsies nedaudz izsalcis. Izsalkums ir bijis pastāvīgs šo dzīvnieku evolūcijas sabiedrotais. Barošanās ar ilgiem pārtraukumiem bez ēdiena ir dabiska plēsējiem.
- Iegādājieties lēnas ēšanas bļoda. Lēna ēšana rada sātīguma sajūtu.
- Nodrošiniet dzīvniekam pastāvīgu piekļuvi tīram dzeramajam ūdenim.
- Izvairieties no nevajadzīgām uzkodām vai našķošanās no galda. Ja vēlaties dot gardumus, dodiet, kas paredzēti tieši dzīvniekiem. Tie ir pareizi sabalansēti dzīvniekiem un nesatur nekādas nevajadzīgas vai kaitīgas sastāvdaļas.
- Atcerieties, ka, dodot papildu barību, attiecīgi jāsamazina galvenā ēdiena deva.
- Atcerieties, ka jūsu veterinārārsts var sniegt ieteikumus par uzturu un izveidot individuālu barošanas plānu, pamatojoties uz jūsu mīluļa individuālajām vajadzībām.
- Ja dzīvnieks ir pieradis nemitīgi prasīt barību un to dabūt, šī vēlme nepazudīs pati no sevis, taču par to nav vērts uztraukties. Vienkārši novērsiet mājdzīvnieka uzmanību ar kādu aizraujošu fizisko aktivitāti.
- Samazinot svaru, īpaša uzmanība jāpievērš fiziskās aktivitātes palielināšanai. Ir ļoti svarīgi aktivitāti palielināt pakāpeniski un atbilstoši dzīvnieka veselības stāvoklim. Dzīvniekus ar ļoti zemu fizisko slodzi, kuriem ir liels liekais svars, vecākus dzīvniekus, dzīvniekus ar citām veselības problēmām vajadzētu palielināt ļoti piesardzīgi, lai izvairītos no traumām un citām veselības problēmām. Vislabākā fiziskā aktivitāte ar suni ir pastaigas vismaz pusstundu dienā sportiskā tempā, spēles svaigā gaisā. Ja šī darbība mīlulim ir pārāk grūta, palieliniet laiku un ātrumu pakāpeniski. Pastaigas un spēles ir ne tikai labas veselībai, tās stiprina cilvēka un dzīvnieka saikni, mazina stresu un garlaicību. Ja dzīvnieks bieži pavada laiku viens pats mājās, ieteicams iegādāties arī interaktīvas spēles. Kaķiem vislabākais fiziskās aktivitātes veids ir medību simulācija. Ideāli der dažādas makšķeres, peles, rotaļlietas ar kaķumētrām vai matatabi. Ir svarīgi, lai tā būtu kopīga aktivitāte. Spēles laiks un ātrums individuāli jāpielāgo mājdzīvnieka veselības stāvoklim un fiziskajām aktivitātēm.
Veselības pārmaiņu panākumu atslēga: sāciet ar mazāk, pakāpeniski palieliniet devu, novērojiet, kā jūsu dzīvnieks reaģē uz izmaiņām uzturā, palieliniet fizisko aktivitāti. Ja izmaiņas ir pārāk lielas, aktivitāte ir pārāk liela, tas var radīt nevajadzīgu stresu un fizisku kaitējumu. Uz brīdi samaziniet, paņemiet ilgākus pārtraukumus. Un otrādi. Ja dzīvnieks labi panes izmaiņas, jūs varat ātrāk samazināt barības daudzumu un vairāk palielināt fizisko aktivitāti. Ir svarīgi iemācīties uzraudzīt sava mīluļa stāvokli, atpazīt stresu un citus simptomus, lasīt neverbālo valodu un zīmes, kā arī attiecīgi regulēt uzturu un aktivitātes.