Sīpolu audzēšana – kas jauns?

Vai zinājāt, ka pasaulē tiek audzēti vairāk nekā 80 miljoni tonnu sīpolu un lielākais to ražotājs ir Ķīna? Jūs noteikti būsiet pārsteigti, uzzinot, ka lielākais eksportētājs atrodas tepat netālu – Nīderlandē. Tur ir vislielākā sīpolu raža uz vienu iedzīvotāju, apmēram 40 kg gadā, šis skaits tikai pieaug (avots – „Onions-potatoes.com“).

Sīpoli ir universāli dārzeņi, kurus var izmantot daudzos ēdienos – tos ēd neapstrādātus, grauzdētus, tvaicētus, vārītus un pat žāvētus. Lielākā daļa cilvēku izmanto sīpolus katru dienu, bet vai visi ir informēti par tā labajām īpašībām?

Interesanti fakti

- Sīpolus pārtikā izmanto jau tūkstošiem gadu; Senajā Ēģiptē tos pielūdza un izmantoja arī bēru rituālos.
- Sīpoli ir ārkārtīgi veselīgi, tie mazina aptaukošanos un samazina sirds slimību un vēža risku.
- To ēšana uzlabo garastāvokli (samazina depresiju).
- Sīpolos ir daudz C vitamīna un kolagēnu, kas uzlabo ādas un matu struktūru.
- Tie satur kvercetīnu, kas ir lielisks antioksidants cīņā pret iekaisumu.
- Ja arī ir miežgrauds, sīpolu sula palīdzēs no tā atbrīvoties. Tas palīdzēs arī radītā iekaisuma mazināšanai.

Visbiežāk sīpoli sastopami dzeltenā, sarkanā un baltā krāsā. Atšķiras ne tikai to krāsa, bet arī izmērs, forma un garša. Populārākā sīpolu šķirne Latvijā irStuttgarter Riesen’. Tie ir agrīnie sīpoli, kas ir dzeltenā krāsā, plakani apaļā formā. Šogad iesakām izmēģināt jauno šķirni Goblin, kas ir ovālā formā un dzeltenā krāsā. Šī šķirne piemērota arī profesionālajai audzēšanai. Protams, populāri arī sarkanie sīpoli – tie ir īpaši piemēroti tiem cilvēkiem, kas vēlas dažādību savā šķīvī un uz galda. Sarkanajiem sīpoliem ir maigāka garša, tāpēc tos iesakāms ēst arī svaigā veidā. Vispopulārākie ir ‘Red Baron’, kas ir apaļā formā. Tiem cilvēkiem, kuriem ļoti patīk cept vai konservēt sīpolus, iesakām izvēlēties baltos sīpolus – tie ir nedaudz sausāki un maigāki. Vispopulārākā šķirne ir ‘Snowball’. Latvijā bieži neaudzē daudzgadīgos (‘Shallot’ tipa) sīpolus, bet, pirms to stādīšanas, vajag pārliecināties, cik daudz darba tas prasīs. No viena šāda sīpola var izaudzēt pat 5-15 mazākas sīpolu galviņas. Noteikti iesakām holandiešu šķirni ‘Golden Gourmet’, kurai ir apaļa forma. Tāpat iesakām arī ‘Yellow Moon’, ja vēlaties agrāku ražu.

Kā glabāt sīpolu stādus?

Sīpolus stāda maijā, bet veikalu plauktos jaunā raža atrodama tikai februārī. Parasti šķirņu izvēle ir visplašākā tieši sākumā, tāpēc iesakām negaidīt. Parasti dārznieki baidās izmantot nopirktos stādus, jo nemaz nezina, kā tos pareizi glabāt. Noteikti jāatceras, ka vislabākā vieta dārzeņu uzglabāšanai ir mājās vai sausā pagrabā – veikalos ir grūti radīt tiem piemērotus apstākļus.

Sīpolu stādi ir jūtīgi pret gaisa un mitruma izmaiņām, kas nozīmē, ka tie var ātri izdīgt, ja tos pārved no vienas uz otru vietu. Svarīgi atcerēties, ka jāsaglabā vienmērīga temperatūra, 10-15 ° C. Stādus ieteicams uzglabāt sausā, vēdināmā telpā, tos vienmērīgi izretinot uz atklātām virsmām.